Vabec (z Mníška nad Popradom)

Vabec sa nachádza v Ľubovnianskej vrchovine, pri hranici s Poľskom. Stúpanie zo severnej strany začína v obci Mníšek nad Popradom.

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
10,23703,64% - 1 088m 75730,883
3% - 944m
2% - 941m
1% - 879m
5% - 800m
6% - 668m

Stúpanie na Vabec je z tejto strany dlhšie, ale miernejšie než zo Starej Ľubovne. Začína sa pri miestnom kostole, hneď za hraničným mostom cez rieku Poprad. Ak sa potrebujete občerstviť, nachádza sa tu niekoľko obchodíkov. Väčšie stúpanie sa začína až za obcou a vedie až k Hraničnému. Tu si oddýchnete krátkym zjazdom. Hneď pri ceste sa nachádza drevený kostolík, po malej zachádzke sa tu môžete dostať k prameňu prírodnej minerálnej vody (cca 400m od našej trasy). Hraničné je približne v polovici stúpania. Za ním bude nasledovať obec Kremná, kde stúpanie dosahuje už úroveň 9-12%, v dĺžke cca 1 500 metrov. Ak zvládnete tento úsek, vrchol je už na dosah. Zhora je krásny výhľad na Tatry i Levočské vrchy. Odtiaľ nasleduje už len  zjazd do Starej Ľubovne.

Väčšia časť stúpania vedie lesom, kde ste schovaní pred vetrom. V stúpaní sa striedajú úseky s novým aj so starým asfaltom. Tip na toto stúpanie nám poslal Slavomír zo Starej Ľubovne.
59 vabec Mnisek

 

 

Zatiaľ nemáme žiadnu skvelú trasu, ktorá by išla cez tento kopec. Máte tip? Pošlite nám ho podľa týchto inštrukcií.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.