Braunsberg

Braunsberg sa nachádza v Rakúsku, v tesnej blízkosti hranice so Slovenskom. Patrí do Hainburských vrchov, no tie sú vlastne len pokračovaním Malých Karpát, oddelené Dunajom.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
2,718975% - 414m 34629,753
11% - 188m
6% - 161m
9% - 156m
3% - 148m
12% - 125m

Braunsberg je síce oficiálne na rakúskom území, no enkláva cyklistov z Bratislavy si ho prakticky anektovala do svojho regiónu (preto tento kopec výnimočne nájdete aj v mape západného Slovenska). Od mostu Lafranconi je vzdialený len 13 kilometrov, po nádhernej cykloceste cez rakúske dedinky a polia. Navyše toto stúpanie je výborné, niekoľkokrát sa tu vystriedajú mierne a strmšie pasáže. Luxusný je najmä stredný, 500 metrový úsek kde cesta stúpa aj na 15% úrovni. Dá zabrať, podobne ako posledných 150 metrov. Tie nie sú až také strmé, ale pre zmenu pripomínajú rovnú diaľnicu. Takže aj keď sa vám zdá, že vrchol máte na dosah, predsa trvá večnosť než sa s týmto úsekom vysporiadate. 

60 braunsberg a

Keďže všetky stúpania v Malých Karpatoch vedú lesom, Braunsberg je jediným kopcom v okolí Bratislavy, ktorý vám z vrchu ponúkne výhľad na šíre okolie. A skutočne je na čo sa pozerať. Ako na dlani máte Dunaj, zámok Schloss Hof a šíry rakúsky vidiek. Bonusom je drevená veža kúsok pod vrcholom. Má pripomínať keltské osídlenie, ktoré sa tu nachádzalo ešte v časoch Rímskej ríše. 

Niet divu, že Braunsberg je jedným z najpopulárnejších kopcov v okolí Bratislavy. Keďže týmto krajom vedie množstvo kvalitných ciest a cyklotrás (smer Kittsee, Gattendorf, Neusiedler See) toto stúpanie je možné začleniť do mnohých trás smerom do Rakúska.

 GALÉRIA:

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1528619

4 názory k “Braunsberg

  1. Odporúčam dobre si pozrieť mapu a zapnúť GPS, na začiatku je viacero odbočiek, ktoré vedia zmiasť k zlému smeru, zbytočne by ste sa obrali o plynulé stúpanie a vracali sa späť. Výhľad je fakt úžasný, minimum vegetácie brániacej vo výhľade, škoda že takých vrchov je v okolí BA pomenej 🙂

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.