Transfagarasan (z Cartisoary)

Stúpanie Transfagarasan sa nachádza v Rumunsku, v pohorí Muntii Fagaras (v Južných Karpatoch). Je to druhá najvyššie položená cesta v tejto krajine, stúpanie zo severnej strany sa začína za obcou Cartisoara.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
25,814795,7%6% - 7505m2044132,49HC
7% - 5804m
5% - 4664m
4% - 2482m
8% - 2205m

Transfagarašskú cestu dal postaviť neslávny Nicolae Ceausescu v sedemdesiatych rokoch minulého storočia ako strategickú cestu. Išlo o jeho reakciu po vpáde vojsk Sovietskeho zväzu do Československa v roku 1968. Transfagarašská cesta spájala Transylvániu s Valašskom cez horský masív Južných Karpát a v prípade podobnej invázie do Rumunska mala umožniť rýchly presun vojenských jednotiek. Samotné stúpanie preslávila najmä epizóda s televíznej šou Top Gear, kde Jeremy Clarkson udelil tejto ceste titul "najlepšia cesta na svete", ktorým v minulosti titulovali Stelvio pass. Ale dosť bolo histórie a poďme sa pozrieť na samotný kopec. Má naozaj impozantné parametre - takmer 26 kilometrov a 1500 výškových metrov. Cesta vás zoberie do úctyhodnej nadmorskej výšky 2044 metrov.

Úvodná časť stúpania, začínajúca za dedinou Cartisoara, je mierna a vy máte dostatok času naštartovať "dieselový" motor, ktorý tu budete určite potrebovať. Je to klasická, nie veľmi záživná pasáž, vedie odokrytou krajinou a ozvláštňuje ju akurát výhľad na impozantné kopce, ktoré plánujete prekonať. Neskôr sa stúpanie začína pritvrdzovať a mení sa aj charakter krajiny. Cesta je lemovaná lesným porastom a pridávajú typické zákruty pre prudké stúpania.  Asfaltový povrch je veľmi dobrý a užijete si ho aj na cestnom bicykli.

Pásmo lesa sa strieda s impozantnými výhľadmi na okolité hory a stúpanie sa stále viac a viac pritvrdzuje. V nadmorskej výške cca 1 240m je dolná stanica lanovej dráhy, ktorá vedie až na vrchol. V tejto časti je aj uzávera cesty. Cesta je totiž zjazdná len v období od začiatku júna do konca októbra, z dôvodu veľkého množstva snehu. Osobne som toto stúpanie navštívil 2x a pri prvej návšteve bola cesta pre autá a motorky uzavretá z dôvodu spadnutej lavíny. Na bicykli sme prešli bez problémov (musel som preniesť bike cca 20 m cez snehové pole). No ten pocit, že máte HC stúpanie len pre seba, bez áut a motoriek, bol nezabudnuteľný.

Než sa vyberiete na tento gigantický kopec, overte si či je otvorený a prejazdný.

Nad stanicou lanovky sa krajina úplne odkryje, pred vami sa ukážu typické alpské serpentíny a vy sa môžete tešiť na tú nádhernú bolesť nôh, keď budete lámať kľuky zľava doprava a štverať sa po úpätí kopca. Výhľady sú nádherné, asfalt vo veľmi dobrej kvalite. Na ceste sú odpočívadlá kde si môžete spraviť pár záberov. Finále sa nachádza pri chate Balea Lac, ktorá je postavená vedľa ľadovcového jazera Balea. Na mieste je možné občerstviť sa, doplniť energiu a aj nejaké suveníry. Úplne na vrchol hrebeňa vás asfaltová cesta nevyvedie, na druhú kopca totiž prejdete tunelom. Je to najdlhší cestný tunel v Rumunsku (800m). Pri mojich návštevách nebol ani raz osvetlený a je plný vody stekajúcej po stenách, takže treba dávať pozor, aby ste na nespadli.

Autor: Martin Mastelák

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/694264

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.