Richňavská dolina

Toto stúpanie sa nachádza pri Žarnovici, v Štiavnických vrchoch. Začína sa za obcou Voznica a končí sa na rázcestí medzi obcou Vysoká a Richňavským jazerom.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
10,24104%3% - 3019m66534,693
4% - 1707m
2% - 1686m
7% - 1222m
5% - 968m

Stúpanie vedúce Richňavskou dolinou sa začína na konci obce Voznica, kde je závora a zákaz vjazdu motorovým vozidlám. Cestu využívajú Lesy SR, takže hlavne cez týždeň treba dávať pozor. Úvod stúpania je mierny a na prvých cca štyroch kilometroch je viacero možností na pozastavenie sa. Nachádza sa tu studnička Gabrielka, ktorá celoročne poskytuje pitnú vodu. Po ceste tiež uvidíte hájovňu na Slavkove, kde rastie chránený sekvojovec mamutí vysadený v roku 1905. Počas stúpania môžete zazrieť v lese rôzne zvery, hlavne podvečer a to muflóny alebo srny. Niekedy sa pošťastí vidieť aj bociana čierneho.

Na cca šiestom kilometri sa nachádza strmší úsek nazývaný "Mlynčoky". V minulosti tu bol totiž na potoku mlyn. V stúpaní si užijete niekoľko zákrut a pohľad na Richňavský potok v rokline po pravej strane. Celý čas idete pomedzi stromy a popri potoku takže aj v horúcich letných dňoch je tu o niečo príjemnejší vzduch. Po ôsmich kilometroch bude na ceste opäť závora. Tu sa končí zákaz vjazdu motorových vozidiel a na nasledujúcom úseku môžete stretnúť aj autá. Zároveň je na týchto záverečných dvoch kilometroch najhorší asfalt, treba naozaj dávať pozor a vyhýbať sa jamám a kameňom. Dá sa to ale prejsť aj na cesťáku, určite však skôr cestou hore ako opačne. Odbočením vľavo tesne za závorou by ste sa dostali strmou cestou s rozbitým asfaltom do obce Kopanice. My však pokračujeme v stúpaní ďalej rovno.

Richňavská dolina končí na rázcestí medzi Vysokou a Richňavským jazerom. Možností ako pokračovať je mnoho aj v závislosti od toho na akom bicykli idete. Stúpanie si môžete predĺžiť jazdou smerom na Štiavnické Bane alebo sa spustiť dole smerom na Pukanec alebo tiež vyjsť do obce Vysoká.

Autor: Jozef Pajerský

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/22230315

 

6 názorov k “Richňavská dolina

    1. Ako sa píše v texte, prejsť sa to dá aj na cesťáku, ale v tom záverečnom úseku a cestou na Kopanice len veľmi opatrne. Je tam naozaj poriadne rozbitá cesta. A skôr cestou hore, pri jazde treba extra brzdiť a ísť krokom. Snáď to už raz opravia :/

  1. Dnes som to bol otestovať ( aj keď opis vjazdu do doliny veľmi nesedí tak som o našiel) Nádherná dolina, menadre potoka klemba stromov- úplné porno pre cyklistu.

    1. Ktorý opis vjazdu nesedí? Je niečo, čo pri čítaní zavádza? Ako domáci, som si možno niečo neuvedomil, čo sa môže vnímať inak 🙂 Ale mapka je tu vždy ku textu, takže to vždy pomôže. Teší ma, že si to našiel a že sa páčilo.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.