Jozef PajerskýPonitrie, Pohronie

Richňavská dolina

Toto stúpanie sa nachádza pri Žarnovici, v Štiavnických vrchoch. Začína sa za obcou Voznica a končí sa na rázcestí medzi obcou Vysoká a Richňavským jazerom.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
10,24104%3% - 3019m66534,693
4% - 1707m
2% - 1686m
7% - 1222m
5% - 968m

Stúpanie vedúce Richňavskou dolinou sa začína na konci obce Voznica, kde je závora a zákaz vjazdu motorovým vozidlám. Cestu využívajú Lesy SR, takže hlavne cez týždeň treba dávať pozor. Úvod stúpania je mierny a na prvých cca štyroch kilometroch je viacero možností na pozastavenie sa. Nachádza sa tu studnička Gabrielka, ktorá celoročne poskytuje pitnú vodu. Po ceste tiež uvidíte hájovňu na Slavkove, kde rastie chránený sekvojovec mamutí vysadený v roku 1905. Počas stúpania môžete zazrieť v lese rôzne zvery, hlavne podvečer a to muflóny alebo srny. Niekedy sa pošťastí vidieť aj bociana čierneho.

Na cca šiestom kilometri sa nachádza strmší úsek nazývaný "Mlynčoky". V minulosti tu bol totiž na potoku mlyn. V stúpaní si užijete niekoľko zákrut a pohľad na Richňavský potok v rokline po pravej strane. Celý čas idete pomedzi stromy a popri potoku takže aj v horúcich letných dňoch je tu o niečo príjemnejší vzduch. Po ôsmich kilometroch bude na ceste opäť závora. Tu sa končí zákaz vjazdu motorových vozidiel a na nasledujúcom úseku môžete stretnúť aj autá. Zároveň je v tomto úseku aj najhorší asfalt. Odbočením vľavo by ste sa dostali strmou cestou s rozbitým asfaltom do obce Kopanice. My však stúpame ďalej rovno.

Richňavská dolina končí na rázcestí medzi Vysokou a Richňavským jazerom. Možností ako pokračovať je mnoho aj v závislosti od toho na akom bicykli idete. Stúpanie si môžete predĺžiť jazdou smerom na Štiavnické Bane alebo sa spustiť dole smerom na Pukanec alebo tiež vyjsť do obce Vysoká.

Na úvodných cca štyroch kilometroch je úplne nový asfalt (2021), následne je asi 3 kilometre starší, ale stále dobrý povrch. Záverečné približne tri kilometre je najhorší asfalt so záplatami a hrboľmi, všetko ale zvládnuteľné aj na cesťáku.

Autor: Jozef Pajerský

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/22230315

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.