Šturec (od Dolnej Štubne)

Horský prechod Šturec spája región Turca s Banskou Bystricou. Nachádza sa na pomedzí pohorí Veľká Fatra a Kremnické vrchy.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
11,53533,1%2% - 2617m89928,483
1% - 2255m
3% - 2045m
4% - 1627m
5% - 1195m

Stúpanie na Šturec z Dolnej Štubne je o niečo jednoduchšie, než z Banskej Bystrice. Začína sa pri motoreste Šturec, avšak až po odbočku na Čremošné si cesta udržiava minimálny sklon. Spočiatku budete kopírovať tok potoka Teplica, tu sa treba prichystať na citeľný pokles teploty. Cesta takmer po celý čas vedie lesom, čiže aj v letných horúčavách tu budete chránení pred teplom. Za podjazdom popod železničnú trať kúsok za spomínanou odbočkou sa sklon mierne zdvihne, ale až po vrchol si udržuje príjemných 5%, s maximami len okolo 8%.

Kúsok za týmto podjazdom sa takisto nachádza hotel Bartoška, kde máte možnosť sa občerstviť. Po pár metroch nastupuje niekoľko serpentín, ktoré trošku psychologicky uľahčia tento výstup. Hore sa môžete buď otočiť a zjazdiť to späť na Turiec, alebo pokračovať smerom do Banskej Bystrice. Túto možnosť vrelo odporúčam, bol to jeden z mojich najkrajších zjazdov v živote 🙂

Autor: Lukáš Harant

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/23523767

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.