Sedlo Vršič (od Trenty)

Vršič je najvyššie položené a pravdepodobnejšie aj najkrajšie horské sedlo, aké môžete zažiť v Slovinsku. Nachádza sa v Júlskych Alpách.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
8,88259,4%9% - 2519m1611110,99HC
10% - 2351m
8% - 1288m
11% - 1097m
7% - 563m

Stúpanie do sedla Vršič zo strany doliny Trenta je pre mňa jedno s TOP stúpaní v Júlskych Alpách. Je dlhé, tiahle, s postupnou gradáciou. Ak vyrazíte z mesta Bovec, čaká vás celkovo 30 kilometrov krásnou alpskou prírodou. Samotný segment začína až za mostom cez rieku Soča. Odtiaľto vás čaká na ceste do sedla 19 nádherných serpentín. Asfalt je tu veľmi dobrý (cesta prešla čiastočnou rekonštrukciou, 2021). Sklon stúpania je celkom náročný, miestami mi sklonomer vyletel do čísel na úrovni 20%, našťastie sa cesta v zákrutách trocha položí a na pár sekúnd môžete dať odpočinúť unaveným nohám.

Na záver je nádherné finále, keď sa odkryje výhľad na okolité hory a aj sklon okolo 8% vám dá možnosť zvoľniť a vychutnať si okolitú prírodu. Ak sa nechcete vrátiť späť, zvrchu vás čaká parádny zjazd na druhú stranu, do Kranjskej Gory. Zjazd je nádherný a technický. Rýchle miesta, kde sa dá valiť 80 km/h, striedajú technické točky, kde dostanú zabrať brzdy aj moral 🙂

Zaujímavosti:

Bovec – hlavné mesto regiónu, Mekka vodáckeho športu

rieka Soča – nádherná horská rieka vhodná na splav alebo len na prechádzku. Určite sa oplatí pozrieť tiesňavy Velké a Malé Koryta.

pevnosť Kluže – kus histórie z I. sv. vojny

množstvo vodopádov a kaňonov vhodných na prechádzku alebo kaňoning

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Autor: Martin Mastelák

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1830801

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.