Špania Dolina

Špania Dolina sa nachádza pri Banskej Bystrici, na západnom konci Nízkych Tatier.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
4,33808,89% - 225m 79055,551
7% - 222m
15% - 222m
10%- 200m
5% - 196m
12% - 192m

Špania Dolina je jedna z tých dediniek, ktorá sa vám po jej návšteve natrvalo vryje do pamäti. Cítiť z nej pravú, historickú atmosféru. Ľudia tu žili už v časoch, keď sa v Británii začal stavať Stonehenge a v stredoveku bolo práve toto miesto jedným z centier európskeho baníctva. Množstvo zachovalých dobových stavieb umocňuje prostredie, dedina sa nachádza vysoko a hlboko v horách. Autentické miesto, akých na Slovensku nájdete dnes už len zopár.

A pre naše potešenie, k tejto dedine vedie parádny kopec. Dostať sa k nemu z Banskej Bystrice síce nie je veľmi príjemné, no stojí to za to. Odporúčam využiť bočné cesty, cez Kostivarskú a Jakuba. Potom vás čaká po odbočku na Španiu Dolinu približne len kilometrový úsek po hlavnej ceste. Keď odbočíte, vojdete do lesa, a od tunela sa začne tri a pol kilometrové nádherné stúpanie s priemerným sklonom 8%. Každé ročné obdobie tu má svoje čaro, jeseň ale zvyčajne ošatí prírodu do najkrajších farieb...

52 Spania dolina

V Španej Doline sú možnosti občerstvenia, takisto čo k pozeraniu alebo tu môžete len tak, nasávať pravú atmosféru horskej dediny. Ak však hľadáte skutočnú cyklistickú chuťovku, odporúčam nezastaviť v centre obce, ale pokračovať smerom ku kostolu. Je to najstrmších 400 metrov, aké môžete na Slovensku zdolať po asfaltke (ak sa mýlim, privítam v komentároch vaše tipy). S priemerným sklonom 17% je tento úsek náročnejší ako legendárne strmé belgické stupáky Paterberg či Koppenberg. Ani jeden z nich nemá tak dočervena vyfarbený profil, ako práve tento úsek v Španej Doline....

53 spania dolina TOP

Ak to však zvládnete, kopec sa vám odvďačí nádhernou panorámou. V prípade horšieho počasia sa pripravte na atmosféru Jakubiskových filmov. Toto miesto je jednoducho magické.

14 Spania dolina 1

Strava segment: https://www.strava.com/segments/2225185

Názor k “Špania Dolina

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.