Cesta na Mys dobrej nádeje (Juhoafrická republika)

Celková vzdialenosť: 143 km

Prevýšenie: 2 000 metrov

Kopce: 2x Suikerbossie, 2x Chapman's Peak, Smitswinkel, Kloof Road

Trasa: Kapské mesto - Hout Bay - Simon's Town - Cape of Good Hope - Hout Bay - Kapské mesto

11 kapske mesto

 

Juhoafrická republika nie je krajina, kam sa našinec chodí bežne bicyklovať. Faktom však je, že aj keby sa takáto možnosť naskytla, mnohí by ju nevyužili. Juhoafrickej republike prischla nálepka krajiny s najvyššou mierou kriminality spomedzi všetkých vyspelých krajín. Prvý logický úsudok teda znie, tam to nie je bezpečné. Tam netreba vôbec ani chodiť, nie ešte jazdiť krížom krážom na bicykli. 

Chyba. Juhoafrická republika je krajina kontrastov, ktorá sa nedá charakterizovať a už vôbec nie zovšeobecňovať zopár vetami o tom, či to tam je bezpečné, alebo nie. Áno, sú tam oblasti, kde by ste po zotmení nemali chodiť. Ale také sú aj v každom väčšom európskom meste. A faktom je, že sú tam aj štvrte podobné Monaku. Každý rok sa tu jazdí najväčší verejnosti dostupný cyklopretek na svete, Cape Town Cycle Tour. Na štart  sa zvykne postaviť 35 000 cyklistov z celého sveta. Už sa tomu nečudujem, toto je jedno z najlepších miest na cyklistiku vôbec. Krajina pripomína rozsiahlymi zvlnenými vinicami Toskánsko, dočervena sfarbenými kopcami francúzsku riviéru, skalnými útesmi Alpy a popri tom je zo všetkých strán obkolesená oceánom. Takúto rôznorodosť na tak malom kúsku zeme zažijete len málokde. Preto najlepšia vec, ktorú tu môžete urobiť, je sadnúť na bike a užiť si to zblízka.   

 

11 juyna afrika 12a

 

Najobľúbenejšou tunajšou destináciou pre cyklistov je Mys dobrej nádeje. Od Kapského mesta je vzdialený cca 60 kilometrov, ideálne pre celodenný výlet. Z mesta sa vydáte sa na juh, cez Camps Bay. Je to najbohatšia štvrť mesta s veľkou plážou, ktorá vám jasne ukáže jednu stranu toho kontrastu, o ktorom som písal. Hneď za mestom vás čaká prvé stúpanie, na Suikerbossie. Treba však povedať, že v tejto oblasti južne od mesta vás nečakajú žiadne veľké kopce. Celý deň sa budete pohybovať v pásme 1 - 200 metrov nad morom.

Keď prejdete cez Hout Bay, čaká vás nádherné stúpanie Chapman's Peak. Cesta vytesaná do skál nad oceánom ponúka famóznu scenériu. Pravidelne sa tu štípete do líca, aby ste sa uistili, že sa vám to len nesníva. 

 

15 Juzna Afrika 8

 

Do reality vás občas vracia len vietor. Keďže cesta kopíruje útesy, je dosť členitá a pre silné nárazy vetra máte občas problém udržať sa na bicykli. Silno by som prehodnotil v tejto oblasti či si zobrať hlboké ráfiky 🙂 Keď sa rozlúčite s touto cestou, čaká vás krátky úsek vnútrozemím. Už po Fish Hoeku sa ale opäť dostanete na pobrežie, akurát už z druhej strany Kapského poloostrova. Ak si chcete oddýchnuť a načerpať sily, vhodným miestom je Simon's Town. Okrem príjemných reštaurácií tu majú aj enklávu tučniakov (prirodzene žijúcich, žiadne zoo). 

 

15 Juzna Afrika 11

 

Nasledovať bude nádherný úsek popri pobreží. Cesta je zvlnená, konštantne o pár metrov klesá alebo stúpa, obtiažnejšie je len stúpanie Smitswinkel. Jeden krajší záliv strieda druhý. Ak chcete ísť až celkom na juh, na Mys dobrej nádeje, počítajte s poplatkom za vstup do tejto časti poloostrova. Krajina získa na posledných 15 kilometroch pred samotným "koncom zeme" celkom iný ráz. Je len mierne zvlnená a postupne klesá k oceánu. Je veľká šanca, že popri ceste uvidíte paviány, ktoré tu žijú v hojnom počte. Aspoň pre mňa zvláštne, fakt som si myslel, že opice žijú tam, kde sú stromy 🙂 

 

15 Juzna Afrika 5

 

Čím ďalej pokračujete, tým výraznejšie vo vás silnie pocit, že skutočne idete na kraj sveta. Krajina je tu pustá. Keď dorazíte na koniec cesty, doslova cítite, že tu sa Afrika končí. Zem sa transformuje na kamene, ktoré sa vnárajú pod oceán... a tam ďalej je už len Antarktída. 

 

15 Juzna Afrika 6

15 Juzna Afrika 7

 

Cestou späť môžete ísť pre zmenu po západnej strane Kapského poloostrova. Opäť vás tu čaká zvlnený terén, množstvo malých kopčekov, zálivov a útesov. Po ľavej strane máte väčšinou času len Atlantický oceán, takže nárazy vetra vám neustále robia reality-check. Ak by ste náhodou zabudli, že ste na bicykli.

 

15 Juzna Afrika 3

 

Cesta cez Chapman's Peak je zážitkom, aj keď idete po nej už druhýkrát 🙂 

 

15 Juzna Afrika 4

 

V meste Hout Bay vás bude čakať ešte stúpanie na Suikerbossie, takže keď sa vrátite do Kapského mesta, budete mať v nohách zhruba 130 km a cez 1 500 výškových metrov. Nezdá sa to, žiadne veľké kopce ste neprešli. No faktom je, že tu nie je žiadna rovina a stále ste buď mierne stúpali, alebo klesali. Preto sa nazbierajú toľké metre.

Ak by ste náhodou ešte nemali dosť a chcete si užiť aj poriadne stúpanie, skvelým tipom je Signal Hill. V Camps Bay, kde ste začínali, odbočíte vpravo. Pripravte sa na poriadny kopec, úsek po Kloof Road meria 3 kilometre a má priemerný sklon  7,5%. Niektoré pasáže idú cez 10%. Ak to zvládnete, z vrchu vedie cesta už len po úbočí hory na Signal Hill, z ktorého máte skvelé výhľady na mesto i Stolovú horu. 

 

15 Juzna Afrika 10

 

15 Juzna Afrika 9

 

Ťažko si viem predstaviť lepší spôsob, ako nasať skutočnú atmosféru a vôňu Afriky, než takouto jazdou. Cesty sú tu skvelé, neporovnateľne lepšie než slovenské. Prostredie čisté, mestečká krásne. Áno v Kapskom meste sú aj chudobné a nebezpečné oblasti, kde by ste radšej nemali ísť ani autom, nie ešte na bicykli. Cez štvrť Kayelitsha aj "Google auto" len preletelo a žiadny street view vám na mapách neponúka. Ale vo väčšine tunajších miest, štvrtí či mestečiek (napríklad tých cez ktoré vedie táto trasa) sa budete cítiť ako v skutočnom cyklistickom sne. 

Názor k “Cesta na Mys dobrej nádeje (Juhoafrická republika)

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.