Soláň (z Veľkých Karlovíc)

Vrch Soláň sa nachádza v českých Beskydoch, neďaleko Vsetína. Jeho poloha neďaleko česko-slovenskej hranice z neho robí ideálnu destináciu pri výjazdoch k našim západným susedom z okolia Bytče.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
5,427257% - 860m80529,173
4% - 820m
8% - 782m
6% - 721m
2% - 673m
3% - 634m

Na Valašsku, medzi Veľkými Karlovicami a Dolní Bečvou sa nachádza Hostýnsko - vsetínska hornatina (Beskydy), ktorá je doslova pretkaná rôznymi prejazdmi a sedlami. Medzi najznámejšie nepochybne patrí horské stredisko Soláň. Prístupová cesta do neho vedie z oboch strán pohoria, my sa zameriame na tú od Veľkých Karlovíc. Stúpanie začína kúsok za kruhovým objazdom v centre obce. Spočiatku je mierne avšak pred prvou serpentínou sa cesta konečne naklopí a miestami dosahuje sklon viac ako 8%. Kopec si potom už po celý čas udržiava pomerne vyrovnaný sklon...

Stúpanie končí v sedle pri autobusovej zastávke, kde je zároveň križovatka s bočnými cestami ku chatám a hotelom. Z hora sa dá pokračovať po hlavnej ceste zjazdom do údolia Bečvy, ale bola by škoda túto rekreačnú oblasť nenavštíviť. Pár metrov pred zastávkou stačí odbočiť doprava a od miestneho informačného strediska v podobe drevenej zvonice si už len vybrať či hotel Čarták, alebo Soláň, ktoré ponúkajú výbornú (aj miestnu) kuchyňu.

Stredisko je známe aj vďaka tomu, že leží približne v polovici nádhernej a pomerne frekventovanej beskydskej hrebeňovky, vedúcej od kysuckej Bumbálky až do Vsetína. Táto je však vhodná len pre vyznávačov MTB.

Aktuálne (2018)  prebieha na viacerých úsekoch tohoto stúpania rozsiahla oprava vozovky i mosta a je preto možné, že tu bude doprava s obmedzeniami riadená kyvadlovo semafórmi.

Autor: Vlado Troják

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1289300

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.