Jankov vŕšok

Jankov vŕšok sa nachádza v Strážovských vrchoch, neďaleko Bánoviec nad Bebravou.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
52915,89% - 566m 52433,583
2% - 471m
10% - 446m
3% - 417m
5% - 374m
8% - 349m

Začiatok stúpania sa nachádza tesne za obcou Uhrovec, ktorá je známa napríklad aj ako rodisko Ľ. Štúra a A. Dubčeka. Cesta je široká a kvalita asfaltu veľmi dobrá, výtlk som na ňom prakticky nevidel. Aj preto sa tu každoročne konajú aj preteky automobilov do vrchu. Samotné stúpanie sa začína pozvoľna, niektoré úseky v strede však dosahujú maximálny sklon okolo 14%. Záver kopca už je opäť o niečo miernejší.

Premávka tu býva slabá, počas výstupu málokedy stretnem viac ako 2-3 autá. Prostredie je veľmi pekné a tiché, cesta je lemovaná z oboch strán lesom a pod vrcholom aj peknými lúkami s výhľadom na okolie. Na vrchole stúpania sa okrem Hotelu Partizán nachádza aj 15m vysoká mohyla venovaná padlým partizánom a sovietskym vojakom v 2. svetovej vojne. Za videnie určite stoja aj zrekonštruované bunkre z tohto obdobia, v ktorých nacistické beštie v r.1945 zaživa upálili ôsmich zranených partizánov 6. oddielu Jána Žižku. Bunkre sa nachádzajú v tesnej blízkosti mohyly a hotela.

Občerstviť sa dá hore v Hoteli Partizán. Majú tam výbornú kuchyňu, ale pozor, reštaurácia nebýva otvorená každý deň. V okolí sú veľmi dobré možnosti na turistiku a hubárčenie. Počas roka sa na Jankovom vŕšku pravidelne konajú akcie a oslavy, ktoré stoja za účasť. Z okolitých zaujímavostí odporúčam navštíviť Uhrovský hrad (zrúcanina dostupná na horskom bicykli), v Uhrovci rodný dom Ľ. Štúra a A. Dubčeka a taktiež múzeum, kaštieľ a kostolík z 13.storočia. Za výlet na bicykloch stojí obec Závada pod Čiernym Vrchom s krásnou okolitou prírodou a Čiernym Vrchom (998 m.n.m.), len pozor na medvede 🙂

Autor: Lukáš Suchár

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/13370317

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.