Sitno

Sitno sa nachádza v Štiavnických vrchoch. Stúpanie sa začína kúsok za obcou Svätý Anton.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
762597% - 510m 99281,151
6% - 501m
11% - 419m
10% - 412m
5% - 322m
9% - 318m

Sitno je jeden z najťažších kopcov, aké môžete na Slovensku zdolať na cestnom bicykli. Stúpanie sa začína hneď za nenápadnou a neoznačenou odbočkou za Sv. Antonom:

sitno2

Hneď prvý úsek je pomerne strmý, s pasážami na úrovni 10%. Keď ho však prejdete, nasleduje ľahšia, cca 3 kilometrová pasáž. Pokiaľ kopec nejdete na čas, ideálna príležitosť načerpať sily a odpočinúť si, pretože tá pravá "zábava" na Sitne vás čaká v druhej polovici stúpania. Záverečná nakladačka sa začne kúsok za touto zákrutou, z ktorej už vidíte vysielač...

08 Sitno

Posledné tri kilometre stúpania sa vytrvalo držia na 10-11% úrovni. Sklon cesty ale na záverečných 200 metrov vyskočí na úroveň 15-20%, tak určite si nechajte rezervy aj na túto chuťovku. Ak zle odhadnete sily a nemáte dostatočne ľahké prevody, môže sa ľahko stať, že po šiestich kilometroch stúpania vás táto záverečná stojka zlomí. Od konca asfaltky vedie krátka cestička cez lúku na vrchol Sitna, kde sa nachádza drevená rozhľadňa, ktorá pripomína kostolík. Pre väčšinu bude ale zaujímavejšia návšteva Chaty Andreja Kmeťa, kde sa môžete posilniť a načerpať nové sily. Zhora Sitna sa vám naskytnú pekné výhľady na okolité Štiavnické vrchy.

 

Do roku 2020 bol výjazd pre cyklistov na vrchol Sitna oficiálne zakázaný, legálne sa dalo ísť len po rampu cca 1,5km od vrchola. V júni 2020 ale úrady už oficiálne povolili cyklotrasu po asfaltovej ceste až na vrchol Sitna, k chate A. Kmeťa, takže sa tu môžete legálne trápiť v celej dĺžke až nahor, k vytúženému orosenému občerstveniu 😉

Strava segment: https://www.strava.com/segments/2606516

Cez toto stúpanie vedie trasa: Cez Štiavnické vrchy

Názor k “Sitno

  1. tip mam len jeden – hore je rozhladna, v ktorej predavaju pivo, parky, kofolu, takze energiou netreba setrit 🙂

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.