Ponitrie, Pohronie

Sitno

Sitno sa nachádza v Štiavnických vrchoch. Stúpanie sa začína kúsok za obcou Svätý Anton.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
762597% - 510m 99281,151
6% - 501m
11% - 419m
10% - 412m
5% - 322m
9% - 318m

Ešte predtým, než sa dostaneme k samotným informáciám o tomto úžasnom stúpaní, jedna dôležitá a nie veľmi príjemná správa. Faktom je, že dnes na vrchol Sitna nevedie oficiálna cyklocesta a pohyb cyklistov je legálne umožnený len do úrovne cca 1,5km od vrcholu (miesto je označené rampou). Týmto žiadame cyklistov, aby rešpektovali platnú legislatívu a nejazdili až na vrchol na bicykloch. Kompetentní pracujú na riešení a od októbra 2019 by mala viesť na vrchol Sitna oficiálna cyklotrasa, po existujúcej asfaltovej ceste, takže snáď potom si už budeme môcť toto stúpanie bez problémov vychutnať. Ďakujeme za pochopenie a rešpektovanie zákona. O vývoji situácie Vás tu budeme priebežne informovať. 

Sitno je jeden z najťažších kopcov, aké môžete u nás vyjsť na bicykli. Stúpanie sa začína na nenápadnej a neoznačenej odbočke za Sv. Antonom:

sitno2

Prvý úsek je veľmi strmý, keď ho však prejdete, nasleduje pomerne jednoduchá 3 kilometrová pasáž. Čaká vás tu rovinka a dokonca aj mierne klesanie. Čo všetko vám tu Sitno odpustí, v druhej polovici si vyberie späť aj s úrokmi. Zábava sa začne kúsok za touto zákrutou, z ktorej už vidíte vysielač.

08 Sitno

sitno

Posledné tri kilometre stúpania sa vytrvalo držia na 10-11% úrovni. Cesta v rámci toho ale podchvíľou vyskočí na 15-20%. Čím ste bližšie k vysielaču, tým prudším úsekom čelíte. Takže väčšinou po dosiahnutí vrcholu máte čo robiť s nájdením dychu, až potom začnete obdivovať výhľady na Štiavnicu a okolie...

Strava segment: https://www.strava.com/segments/2606516

Cez toto stúpanie vedie trasa: Cez Štiavnické vrchy

One thought on “Sitno

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.