Cez Štiavnické vrchy

Celková vzdialenosť: 102 km

Prevýšenie: 1 862 metrov

Kopce: Richňavské jazero, Sitno, Prenčov, Beluj, Baďan

Trasa: Levice - Pukanec - Banská Štiavnica - Prenčov - Bátovce - Levice

06 Cez Stiavnicke vrchy

Štiavnické vrchy sú ideálne na cyklistiku. Cesty tu nie sú také frekventované ako v Tatrách alebo Fatre a sú tu rovnako krásne lesy, kopce, jazerá... Túto trasu je ideálne začať z Levíc, ale keďže ide o okruh, je možné napojiť sa naň hocikde.

Začať v Leviciach je vhodné najmä pre dobré rozloženie trate. Na úvod vás čaká 20 zahrievacích kilometrov smerom k Štiavnickým vrchom. Cesta sa kľukatí pomedzi dedinky a stúpa len mierne. Keď sa dostanete do tempa, prichádza prvé stúpanie dňa - k Richňavskému jazeru. Ide o pomerne dlhý, 9 kilometrový kopec, no nie je veľmi prudký. V rámci nasledujúceho zjazdu prejdete Banskou Štiavnicou (možnosť doplniť jedlo/pitie) a Sv. Antonom. Kúsok za touto obcou sa nachádza odbočka na hlavné sústo dňa, Sitno. Nie je však nijako označená a je celkom ľahké ju v rýchlosti minúť, preto radšej prikladám Street View:

sitno2

Sitno je jeden z najťažších kopcov na Slovensku. Ak ste tu ešte neboli, nenechajte sa oklamať približne trojkilometrovým úsekom v prvej časti stúpania. Cesta tu na stúpa len mierne a dokonca párkrát aj klesá. Kto tu už bol vie, že si treba nechať najviac síl na druhú polovicu kopca. Keď prejdete touto zákrutou s výhľadom na vysielač, už sa vám pôjde len ťažšie 🙂

08 Sitno

Cesta sa v druhej časti stúpania neustále drží nad desiatimi percentami a zopár úsekov atakuje 17- 18% hranicu. Po takýchto troch kilometroch budete tlačiť bicykel aj očami, doslova po centimetroch. Vyjsť sa však oplatí, zhora sú krásne výhľady na Štiavnicu a aj možnosť občerstvenia.

Po zjazde a napojení sa na hlavnú cestu vás čaká predposledná "kapitola" dňa. A to v podobe troch krátkych stúpaní v rýchlom slede za sebou - Prenčov, Beluj a Baďan. Priznám sa, keď som išiel tento okruh prvý raz, sústredil som sa najmä na Sitno a týmto kopčekom som neprikladal veľkú úlohu. To je chyba, ak sa na ne nepripravíte, poriadne vás potrápia. Aj keď sú krátke, je tu zopár 8-9% úsekov. A najmä nazbieraná únava po predchádzajúcich stúpaniach  sa tu zvykne prejaviť viac, než by ste čakali.

Ak však zvládnete túto časť, nasledovať budú už len záverečné, prevažne rovinaté a klesajúce kilometre cesty do Levíc, ktoré dajú príjemnú bodku za touto jazdou.

3 názory k “Cez Štiavnické vrchy

  1. Spätné upozornenie: Beluj (z dediny) – Cyklokopce

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.