Orava, Kysuce, FatraRichard Uhrina

Semeteš (od Veľkého Rovného)

Sedlo Semeteš sa nachádza v pohorí Javorníky, neďaleko Bytče. Cesta cez toto sedlo je spojnicou medzi Považím a Kysucami.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
3,51835,23% - 567m68223,533
4% - 456m
2% - 420m
6% - 393m
7% - 388m
5% - 365m

Pozvoľné stúpanie začína už od obce Kotešová, kde schádzame z hlavnej cesty smerom na Veľké Rovné. Cesta začína veľmi miernym rovnomerným stúpaním, ale postupne sa profil začne zostrovať. Stúpanie je dosť nerovnomerné, striedajú sa tu náročnejšie úseky s rovnými, až klesavými. Až záver, keď sa pred vami zjaví tabuľa 12%, prichádza to najlepšie. Terén sa do vás zahryzne a už nepustí, iba tesne pred koncom stúpania je na pár metrov oddych. Akonáhle sa objaví tabuľa osady Semeteš a zbadáte okolité domy, máte to už takmer za sebou. Stačí už len vybehnúť poslednú cieľovú rovinku a ste hore. Je možné sa aj občerstviť v pohostinstve u Cipára. Stúpanie je veľmi vhodné na výbušné typy, ktoré dokážu v každom malom kopčeku riadne zabrať. Charakterovo je úplne iné, ako neďaleké stúpanie na Melocík. To je ale na  podstatne frekventovanejšej ceste.

Pokiaľ sa rozhodnete schádzať na druhú stranu, smerom na Turzovku, pripravte sa na strmý sklon zo začiatku a veľmi rozbitú cestu, preto opatrnosť tu je na mieste. Asfalt zo strany od Veľkého Rovného je v bezchybnom stave vďaka oprave pred pár rokmi.

Autor: Richard Uhrina

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1362096

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.