Sella Ronda – Cesta, ktorú musíte zažiť

Celková vzdialenosť: 52 km

Prevýšenie: 1 700 m

Kopce: Passo Pordoi, Passo Sella, Passo Gardena, Passo Campolongo

Trasa: Arabba - Corvara - Arabba

Existujú cesty a trasy, ktoré by mal každý cyklista aspoň raz v živote zažiť. 10 z 10 dôveryhodných zdrojov uvádza, že okruh Sella Ronda v talianskych Dolomitoch patrí medzi ne. Môžeme to potvrdiť, samozrejme s jedným ale... ale o tom až neskôr 🙂 Talianske Dolomity majú všetko, čo si cestní cyklisti môžu želať. Hory s dychberúcimi výhľadmi, kvalitné cesty, normálnych vodičov a bohatú cyklistickú kultúru. Aj preto si výjazdy v tejto oblasti užijete ako málokde. Na každom rohu tu máte cycling-firendly ubytovania, reštaurácie a z ustavičného zdravenia protiidúcich cyklistov vás už po chvíli bolí ruka. Nájdete tu neopakovateľnú atmosféru, cyklisti sa preto do Dolomitov radi vracajú. Ciest a kopcov tu máte neúrekom aj na týždňovú cyklistickú dovolenku. Môžete ich kombinovať do nepreberného množstva variantov, podľa vašej aktuálnej chuti a kondičky. Prečo z toho množstva je práve okruh Sella Ronda najpopulárnejší? Dva dôvody. Scenérie v tejto lokalite sú jedny z najkrajších, aké som kedy videl. A je ich kvantum, prakticky za každou zákrutou sa vám naskytne ďalší výnimočný výhľad. A určite aj preto, že kopce na tejto trase nie sú veľmi náročné, takže ich zvládne pri troche sebazaprenia každý cyklista. To je ďalšia dôležitá podmienka pre masový cyklistický turizmus.

Takéto scenérie sú bežnou súčasťou cyklistiky v Dolomitoch

Nespornou výhodou Sella Rondy je, že ide o okružnú trasu - cca 50 kilometrové kolečko, v rámci ktorého sa popasujete so štyrmi stúpaniami. Môžete ho absolvovať z hociktorého miesta a v ľubovoľnom smere, vždy vás bude čakať rovnako skvelý zážitok. My sme si zvolili za základný tábor mestečko Arabba, ktoré sa nachádza v srdci Dolomitov a ľahko sa z neho dostanete na ktorýkoľvek smer. Vyrazili sme sa v smere hodinových ručičiek, takže ako prvý nás čakal výšľap do sedla Passo Pordoi. Ide o najťažšie stúpanie z celého okruhu (9km@7%), takže je fajn ho absolvovať ako prvé, keď ste ešte plní síl. Cesta sa krásne kľukatí pomedzi otvorené úbočia, celý čas sa môžete kochať okolitými kopcami a sledovať ako Arabba mizne dole, hlboko pod vami.

Passo Pordoi - cesta si drží vyrovnaný sklon 6-8% celých 9 kilometrov

Kopce na tejto trase je ťažké nejako zvlášť opisovať, pretože sú si v dobrom slovazmysle veľmi podobné. Ako postupne obchádzate skalnatý masív Dolomitov, za každou zákrutou sa vám vynárajú ďalšie, famózne výhľady. Na každom sedle máte chatu s občerstvením a veľa cyklistov. Takže keď si užijete zjazd z Passo Pordoi (len po križovatku ciest 48 a 242, nie až do Canazei! 🙂 ), hneď začnete v tomto duchu stúpať na Passo Sella. Práve Sella je s nadmorskou výškou 2244 metrov najvyšším bodom na celej trase, toto je váš "Cima Coppi".

Medzi stúpaniami na trase Sella Ronda nenájdete žiadny tranzitný úsek, ani meter roviny. Idete z jedného stúpania priamo do druhého. Takže v plnej rýchlosti zo zjazdu zo Selly si to môžete nasmerovať na ďalšiu výzvu dňa, Passo Gardena. Skalné útesy lemujúce toto stúpanie mi pripadali najkrajšie zo všetkých, miestami som si musel dávať pozor, aby som nezabudol dýchať. Priemerné údaje o kopci trošku skresľujú - celkovo meria 6km s priemerným sklonom 4%, no uprostred sa nachádza dvojkilometrový rovinatý úsek. Takže pripravte sa na to, že v úvode a závere stúpania prevažuje sklon na úrovni 9-10%.

Cesta na Passo Gardena

Z Passo Gardena vás čaká skvelý, 10 kilometrový zjazd. Skoro by som zabudol, zjazdy patria nepochybne k ďalším veľkým zážitkom tejto trasy. V tomto bode máte zjazdených už toľko serpentín, že bežný Slovák, ktorý nie je na ne celkom zvyknutý, sa s nimi totálne zžije. Zákruty režete v ideálnej stope (aspoň si tak pripadáte 🙂 ), vychádzate z nich s čoraz väčšou rýchlosťou... po čase akoby sa vaše telo dostalo to úplnej harmónie s rytmom vlásočníc. Mega zážitok.

Zjazd sa končí v mestečku Corvara, turistickom centre, ktoré je vhodné využiť na občerstvenie. Z tohto mesta vás čaká už len štvrté, záverečné stúpanie na Passo Campolongo. Pripadalo nám to vcelku málo na celodenný výjazd, preto sme sa rozhodli obohatiť si originálnu trasu Sella Ronda o stúpanie na Passo Valparola. Nezdá sa to veľa... spustíte sa do susedného mestečka La Villa a odtiaľ to je 13 kilometrov na vrchol. Potom späť po tej istej ceste do Corvary. Celkovo to však robí už 40 kilometrov a takmer 1000 výškových metrov, takže dobre zhodnoťte svoje sily. Túto variantu odporúčam všetkými desiatimi. Ide o zaujímavé stúpanie, na rozdiel od ostatných kopcov na okruhu Sella Ronda vedie v prvej polovici riadnym lesom a v hornej časti je okolie kamenisté, pripomína mesačnú krajinu. Príjemná zmena.

Už len 11 kilometrov na Passo Valparola

Či už si Valparolu dáte alebo nie, z Corvary vás čaká posledný kopec trasy - Passo Campolongo. Hneď v jeho prvej časti absolvujete 14 riadnych serpentín. Na rozdiel od iných kopcov, kde sa sklon cesty v ostrej zákrute zvyčajne na chvíľu zmierni, tu je to presne naopak. Práve v zákrutách dosahuje cesta 9-10% sklon. Parádny pocit, na poslednom kopci dňa už nemusíte šetriť silami a môžete si to dať tak ako sa patrí. Na vrchole si vychutnáte pocit, že aj poslednú výzvu ste zvládli a oddáte sa ďalšiemu parádnemu zjazdu, späť do Arabby.

Pohľad z Passo Campolongo na mestečko Corvara a okolité kopce

Náš celkový dojem po tejto trase bol skutočne 10/10. Aké je teda to "ale"? Ide o subjektívny pocit, táto trasa mi prišla až príliš "komerčná". Krásne scenérie v kombinácii s miernou náročnosťou spôsobujú, že oblasť je až príliš plná cyklistov, motorkárov a áut. Na môj vkus tu bolo veľmi rušno. Cyklistiku si viac užijem na menej známych a odľahlejších kopcoch, kde nie je taká trma-vrma. Sella Rondu bolo skvelé zažiť, určite to každému odporúčam. Ale keď si budem môcť nabudúce vybrať, radšej si zvolím menej frekventované a náročnejšie kopce. Dolomity ich ponúkajú neúrekom, ale o tom inokedy.

Názor k “Sella Ronda – Cesta, ktorú musíte zažiť

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.