Passo Valparola (z La Villa)

Passo Valparola sa nachádza v talianskych Dolomitoch.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
13,88095,9%7% - 2514m220084,951
8% - 1590m
3% - 1533m
9% - 1396m
6% - 1358m
10% - 1072m

Žiadna z množstva ciest v Dolomitoch vás nezoberie tak blízko k skalnatým útesom, ako práve táto. Záverečné kilometre cesty sú vytesané priamo do skál, takže jej prischla prezývka "mesačná krajina". Naozaj príjemná zmena v rámci tejto lokality. Väčšina ciest v talianskych Dolomitoch je totiž rovnako "gýčová" (v dobrom slovazmysle). Cesty vedú prevažne cez lúky, s riedkym porastom, a teda s krásnymi výhľadmi na okolité kopce. Keď ale idete cez piaty takýto kopec, môže to byť trochu monotónne 🙂 Tento kopec je z tohto pohľadu príjemným osviežením. Celá stredná časť vedie hustým lesom a keď sa blížite k nadmorskej výške 2000 m.n.m., stromy náhle zmiznú a cestu lemujú skaly. Hore na vás čakajú tradične krásne výhľady na množstvo skalnatých brál a jazero.

Čo sa týka obtiažnosti, úvodné kilometere sú ideálne na zahriatie. Prejdete zopár dediniek, kde cesta miestami aj klesá. Keď však vojdete do lesa, sklon cesty pravidelne dosahuje dvojciferné hodnoty. Takto to ide celých šesť kilometrov. Keď po pravej strane budete míňať hotel/reštauráciu a ukážu sa vám krásne výhľady, pred vami je záverečný kilometer cesty. Ten už je prakticky rovinatý a vedie spomínanou "mesačnou krajinou".

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1440645 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.