Sedlo Zbojská (z Tisovca)

Sedlo Zbojská sa nachádza vo Veporských vrchoch v Slovenskom rudohorí. Stúpanie z tejto strany sa začína v Tisovci.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
12,13422,8%2% - 3184m74927,423
3% - 2572m
4% - 1338m
5% - 703m
6% - 642m

Cesta z Tisovca do Brezna je pomerne frekventovaná, no pokiaľ sa vám podarí vystihnúť dobrý čas s minimom premávky, je to perfektné stúpanie. My sme tu boli v nedeľu okolo ôsmej večer a cestu sme mali prakticky len pre seba. Stúpanie je spočiatku mierne, no postupne naberá na sklone, v závere finišuje na sklone 6-7%. S dĺžkou 12 kilometrov je na naše pomery impozantné a treba si naň vyhradiť dobrú polhodinu.

Cesta vedie úvodných osem kilometrov prevažne priamočiaro hore, až k záveru vám ponúkne niekoľko pekných zákrut. Po celý čas ste ukrytí v lese, zaujímavosťou sú dva impozantné železničné viadukty, popod ktoré prejdete - Čertov a viadukt pod Dielom. Samotný vrchol stúpania vo výške 749 m.n.m. sa nachádza približne 200 metrov za sedlom Zbojská. Cykloturistom sa tu oplatí zastaviť a vychutnať si rázovitú atmosféru tohto sedla. Na tunajších rázovitých rozľahlých lúkach sa pasie dobytok, je tu salaš, rozhľadňa či náučný chodník.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/29706223

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.