Sedlo Vrchvarta (z Osádky)

Horské sedlo Vrchvarta sa nachádza v Chočských vrchoch, neďaleko Dolného Kubína.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
2,31817,910% - 360m82032,283
11% - 340m
5% - 244m
9% - 214m
7% - 183m
12% - 170m

Napriek tomu, že mám hlboké korene v obci Lúčky, paradoxne sa mi na tento miestny prechod medzi spomínanými Lúčkami a obcou Osádka podarilo dostať na bicykli až nedávno. A vlastne ani nerozumiem, prečo som ho tak veľmi podceňoval po každej stránke - či už náročnosťou, ale aj výhľadmi.

Pôvodne som totiž tento prechod považoval za veľmi krátky a prudký, ale až tak veľmi krátky nie je. Najskôr je potrebné v obci Osádka opustiť cestu smerom na Malatinú a vydať sa smerom na Lúčky. To zistíte hneď, pretože cesta sa do Vás zahryzne kvalitným dvojciferným stúpaním a tak rýchlo neklesne. No keď sa už rozhodne, že Vám dá priestor na krátky nádych, tak rovnako Vám dopraje aj nádherný výhľad na lúky pod Chočom a aj samotnú dominantu miestnych vrchov - Veľký Choč. Tu je priestor na prípravu na druhú časť stúpania v lese. Opäť sa sklon kvalitne zahryzne a pre istotu tentokrát Vám to najviac dá pocítiť až v jednom esíčku - tu už viete, že to máte takmer za sebou. Krátka “finish line” a ste hore na sedle.

Celkovo stúpanie je relatívne krátke, ale vďaka svojmu sklonu patrí do 3. kategórie. Pár rokov dozadu tu cesta prešla kompletnou rekonštrukciou, a tak sa teší bezchybnému asfaltovému povrchu čo samozrejme láka aj motorizovaných dvojkolesových jazdcov. Takže premávka je dačo väčšia, ako by ste si očakávali v tak odľahlom horskom prechode. Stále je to však prijateľné a určite sa jedná o krajší a náročnejší prechod medzi Oravou a Liptovom ako je Sedlo Brestová, o ktorom som už písal minule.

Ak sa spustíte do zjazdu na stranu Lúčok, čaká Vás príjemný sklon, kde prakticky netreba brzdiť. Výborný pojazd. Lúčky Vás ako kúpeľná obec ešte privíta aj veľmi vzácnym vodopádom, ktorý sa nachádza v samotnom srdci obce. Po krátkom a prudkom klesaní popri kostole je potrebné zabočiť na križovatke doľava a potom ešte raz doľava a ste tam. 

Autor: Richard Uhrina

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/5073080

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.