Mangart

Sedlo Mangart sa nachádza v Slovinsku, presnejšie na slovinsko-talianskom pohraničí, nad dedinkou Bovec.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
24,716296,69% - 3836m2068156HC
8% - 3420m
10% - 2822m
7% - 2776m
2% - 1698m
5% - 1610m

Sedlo Mangart leží na západnom okraji triglavského národného parku. Vedie sem asfaltová cesta, na samotný vrchol Mangartu (2677 m.n.m.) sa dostanú už len turisti. Absolvovali sme celé stúpanie z mestečka Bovec, jeho celková dĺžka je cez 24km, s prevýšením 1600m. No netreba sa nechať oklamať priemerom 6,6%. Výrazne ho skresľuje prvých 8 kilometrov stúpania, s dlhšími klesavými pasážami, kde sa celkovo nastúpa len necelých výškových 300 metrov. Pravá sranda začína až na konci dediny Log pod Mangartom (v ktorej je možnosť občerstvenia). Tam sa stúpanie láme k 9% a zvyšných 16km už vedie práve v priemere okolo 9%.

Po necelých 4km od Logu pod Mangartom a prejdení cez ďalšiu malú dedinu Strmec na Predelu sa dostanete k odbočke z hlavnej cesty, ktorá vedie na hranicu s Talianskom. Od tejto odbočky vedie až na vrchol pomerne úzka cesta, dve autá tu majú problém sa vyhnúť. Kvalita asfaltu je však výborná, až na pár miest v tuneloch, kde zvrchu kvapkala voda a spôsobovala výmoly. Tunelov tu nie je veľa, no keďže nie sú osvetlené, odporúčam pri zjazde použiť dobré svetlo a znížiť rýchlosť. Druhá polovica stúpania už ponúka stále viac výhľadov nad pásmom lesa, aj dychberúcu scenériu dobiela sfarbených skál v tejto časti Álp. Cesta je pomerne frekventovaná, takže sa pripravte na mnoho cyklistov, motorkárov a áut. Pri troche opatrnosti a tolerancie sa však toto stúpanie dá zvládnuť bez problémov a užiť si ho. Tesne pod vrcholom sa nachádza chata Koča na Mangrtskem sedlu, kde si môžete dopriať zaslúženú odmenu, osviežujúci nápoj, kávu atď. Od chaty vás bude čakať ešte posledných 200 výškových metrov a potom už len samotné sedlo s krásnymi výhľadmi.

Autor: Matej Krajčík

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/9924981

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.