Mojtín

Obec Mojtín sa nachádza v Strážovských vrchoch, neďaleko mesta Púchov.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
11,94603,92% - 2145m68837,412
1% - 1466m
3% - 1232m
9% - 1186m
8% - 833m
4% - 586m

Cesta na Mojtín sa začína v obci Beluša. Prejdete popod diaľnicu, kde vám správny smer potvrdí smerová tabuľa, udávajúca vzdialenosť 11km. Odtiaľto je to, až na niekoľko klesajúcich úsekov, stále do mierneho stúpania. Tu na začiatku, kúsok za podjazdom po pravej strane, je prameň (prístrešok s pumpou), kde si môžete doplniť bidony. Podobnú možnosť, ale s vytekajúcou vodou, nájdete aj v nasledujúcej obci Belušské Slatiny (hneď za odbočkou v pravo pri drevenej soche Panny Márie pred schátraným kúpaliskom). Tento vodný zdroj je ale takzvaná vajcovka. Na osvieženie fajn, na dlhšie pitie v teple veľmi neodporúčam.

Stúpanie sa dá rozdeliť na dve časti. Úvodných 6 kilometrov od Beluše sa tiahne vo veľmi miernom sklone. Druhá polovica je už náročnejšia, sklon dosahuje miestami 10% úroveň. Ak si chcete zamakať, pokračujte cez obec až k lyžiarskemu stredisku Ski Mojtín, aj tieto posledné kilometre vedú v strmšom sklone. Kvalita cesty je na pomerne dobrej úrovni. Len miestami, kde je vozovka v tieni stromov, treba dávať pozor. Ako býva zvykom, cesta je len zaplátaná. Pozor na to najmä pri zjazde, v spodnej časti kopca. Cesta je tu vtesnaná medzi skaly, a keďže sa nachádzame v CHKO, v zime sa štrkuje. Čo sa týka premávky, výlet som podnikol v sobotu okolo obeda, takže s autami nebol žiadny problém. Cesta vedie popri kameňolome, tam treba dať pozor (odstreľujú tu skaly) a jazdia tu nákladné autá.

Čo sa týka obce Mojtín, leží v malej kotline v Zliechovskej hornatine, podcelku Strážovských vrchov. Západne od obce pramení Slatinský potok, smerujúci cez Belušské Slatiny do Váhu. Východný okraj chotára odvodňuje Mojtínsky potok, ktorý tečie severným smerom do Pružinky. Poloha v jadre CHKO Strážovské vrchy vytvára vhodné podmienky na turistiku. V Mojtínskom krase sa nachádza niekoľko zaujímavých krasových útvarov. Najznámejšími jaskyňami sú Májová priepastná jaskyňa, Jaskyňa na Rúbania Mojtínska jaskyňa. (zdroj Wikipedia)

Autor: Filip Weis

* praktické info od Jakuba Cíbika, júl 2019: "Táto cesta je dočasne uzavretá kvôli sanácií brala (https://mypovazska.sme.sk/.../nebezpecne-bralo-pojde...) a ako obchádzka je vybudovaná nová asfaltku z Pružiny (na tomto segmente: https://www.strava.com/segments/14847562).

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/7924404 (bez záverečného úseku k lyžiarskemu stredisku)

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.