Sedlo Priehyba (z Heľpy)

Sedlo Priehyba sa nachádza v Nízkych Tatrách, stúpanie z tejto strany sa začína v obci Heľpa.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
8,65376,2%4% - 1220m119054,621
6% - 1101m
5% - 1021m
3% - 821m
7% - 784m

Stúpanie z Heľpy do sedla Priehyba sa začína priamo v obci, z hlavnej cesty odbočíte na ulicu Potočná/Partizánska. Cez obec až po hranicu lesa si udržuje pravidelný sklon 4-5%. Následne sa zdvihne na 6-7%, v niektorých krátkych úsekoch Vám na budíku preblysne aj 11%. Stredná pasáž kopca (medzi dvoma 180° serpentínami v dĺžke cca 1,8km) dosahuje priemerný sklon približne 8%. Posledný úsek (cca 2,2km) je už miernejší, priemerný sklon tu má hodnotu 6%.

Cesta je vo výbornom stave (2020), bez automobilovej premávky, za to Vám sem-tam pred kolesom prebehne menší, no o to zvedavejší obyvateľ lesa. Cesta je ukrytá pod korunami stromov, aj v horúcich dňoch je tam veľmi príjemný chládok. Studničku som si nevšimol, vodu si treba zabezpečiť dole v Heľpe. S blížiacim sa vrcholom sa medzi stromami vytvoria medzery a objavia sa nádherné výhľady na stráne okolitých kopcov a do doliny. Po zjazde na opačnú stranu Nízkych Tatier prídete k spodnej vodnej nádrži Čierny Váh, odkiaľ môžete pokračovať na východ smerom na Liptovskú Tepličku alebo na západ, smerom na Liptovský Hrádok. Vzhľadom na kvalitu cesty a zákaz premávky je sedlo Priehyba pre cestných cyklistov asi najlepšia alternatíva na prechod Nízkych Tatier, na susednej Čertovici je totiž väčšinu času mimoriadne hustá premávka.

Autor: Marcel Forgáč

Strava segment: https://www.strava.com/segments/2258060

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.