Dubeň

Stúpanie Dubeň sa nachádza v severnej časti Žiliny, v mestskej časti Budatín.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
4,92194,5%5% - 652m55523,633
6% - 642m
4% - 642m
2% - 481m
3% - 470m

Toto stúpanie sa začína pri dolnej zastávke v Budatíne a vedie smerom na Zástranie. Končí sa kúsok pred križovatkou, kde sa zdola napája cesta z legendárneho žilinského stúpania Straník, v smere z Tepličky nad Váhom. Profilovo je stúpanie na Dubeň podstatne ľahšie ako "Ťažký Straník", na piatich kilometroch dosahuje priemerný sklon 4,5%. Na rozdiel od zalesneného Straníka bez cestnej premávky vedie cesta na Dubeň prevažne cez zástavbu a navyše aj s vysokou koncentráciou ľudí a áut, najmä v popoludňajších hodinách.

Čo sa týka profilu, má pomerne rozmanitý charakter. V úvode si cesta drží sklon na úrovni 5-6%, no už na záver prvého kilometra trochu pritvrdí na 8-9%. Tu sa končí časť Budatín, cesta sa po miernej pravotočivej zákrute dorovnáva a chvíľu aj klesá. Začína rovinatá časť. Cesta sa opäť otvorí a uvidíte pred sebou Zádubnie, do ktorého sa vchádza prakticky rovinou a až v ňom začne cesta stúpať na 1-2%. V obci sklon začína opäť naberať na náročnosti a hneď ako prejdete "Y-ovou" zákrutou, sa do Vás oprie najnáročnejšia časť. Na niekoľko stoviek metrov sa tu striedajú náročnejšie pasáže na úrovni 8-9% s voľnejšími niekde okolo 4-5%. Po opustení Zádubnia sa priestor krásne otvorí a môžete sa kochať okolitými pohľadmi. Pri zjazde touto cestou je veľmi pekný výhľad zhora, na Žilinu a Považie. Pre STRAVA nadšencov pozor, segment sa nekončí za malým "hopom", kde cesta dosahuje prudší sklon, ale treba ešte kúsok pokračovať. Záver segmentu je až na úrovni, keď cesta začne mierne klesať v lese.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Zhruba 200m za koncom segmentu na cestu z pravej strany napája spomínaná cesta z Tepličky nad Váhom, alias "Ťažký Straník". Za touto križovatkou sa začína obec Zástranie. Z nej je veľmi pekný pohľad na Straník, na ten ale bohužiaľ nevedie asfaltová cesta. Nazad sa dá vrátiť spomínanými cestami, buď do Budatína (krajší zjazd), alebo do Tepličky nad Váhom (kratší zjazd). Tieto segmenty sa dajú aj zokruhovať a jazdiť dookola popri chatovej oblasti “Záhradky”.

Autor: Richard Uhrina

Strava segment: https://www.strava.com/segments/7982682

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.