Hrkotov

Stúpanie Hrkotov sa nachádza v oblasti Považskej Bystrice, v pohorí Javorníky.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
6,63315%6% - 1136m90233,233
8% - 1012m
7% - 988m
5% - 936m
9% - 409m

Toto pomerne málo známe stúpanie nájdete na konci Marikovskej doliny, keď sa vydáte z Považskej Bystrice smerom na Hornú Marikovú. Na ceste III. triedy, medzi osadami Vlkov a Ráztoka, je na ľavej strane prudká odbočka do Stolečného, čo berieme ako začiatok tohto stúpania. Prvých 500m má sklon približne 8%, po ktorých nasleduje ďalšieho 1,4 kilometra po relatívnej rovine.

V tomto úseku je dobrá, max. pár rokov stará asfaltka. Rovina skončí v spomínanej osade Stolečné, kde sa nachádza pár dreveníc. Tam sa cesta znova zdvihne na sklon 6-9%, a najbližšie 2 kilometre vedú po o niečo staršej asfaltke, no stále veľmi dobre zjazdnej aj pre cestné bicykle. Po tomto úseku sa na jednom rúbanisku cesta náhle zlepší na ukážkovú novú asfaltku (vybudovanú približne júl 2022).

Táto parádna nová asfaltka je navyše aj oficiálna cyklotrasa s modrou značkou

Po tejto ceste sa dostaneme k turistickému rozcestníku Hrkotov, na ktorom sa dá odbočiť offroad na hrebeň Javorníkov (a na ňom po MTB cyklotrase ku asfaltovým kopcom Kohútka a Kasárne), ktorý je odtiaľ vzdialený asi 500m. My ale pokračujeme ďalej po novučičkej cyklotrase, ktorá nás dovedie až do výšky cca 900m.n.m., čo považujeme za koniec stúpania (viď Strava segment nižšie). To je asi 200m za spomenutým rozcestníkom Hrkotov, ale nie je tam žiadny landmark, ktorý by viditeľne označoval koniec stúpania. Asfaltka ešte pokračuje dalšieho 1,4 kilometra, ale tam sa cesta znovu vyrovnáva a v záverečných pár sto metroch aj mierne klesá do sedla Adamkov, vo výške cca 861m.n.m., kde je tiež rozcestník, altánok a nulový výhľad na okolie. Tam asfaltka končí a dá sa teda pokračovať iba po štyroch offroach smeroch alebo naspäť po rovnakej trase. V sedle Adamkov síce nie je žiadny výhľad, ale po našej ceste, ktorá vedie väčšinou lesom, sa otvára niekoľko výhľadov na okolie a na osadu Ráztoka. V niektorých miestach s výhľadmi sú vybudované odstavné plochy. Možnosti občerstvenia priamo v tomto segmente nie sú žiadne, ale nižšie v Hornej Marikovej sa nachádzajú nejaké krčmy a dá sa aj najesť v penzióne Eva-Mária.

Autor: Jakub Paliesek

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/32386980 (strava segment presnejšie ukazuje koniec stúpania ako Ride With GPS mapa)

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.