Sedlo Cibuľková

Sedlo Cibuľková sa nachádza v Malej Fatre, neďaleko Rajeckých Teplíc.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
10,65244,93% - 1952m97046,392
2% - 1683m
4% - 1418m
6% - 974m
5% - 863m
8% - 831m

V okolí Žiliny pribudlo v uplynulých rokoch niekoľko nových ciest cez tunajšie horské doliny. Sačné a Sedlo Rakytie máme už zdokumentované, teraz si priblížime sedlo Cibuľková. To je z tejto trojice najľahšie. Nachádza sa nad neslávne známou obcou Kunerad, do ktorej sa dostaneme od hlavnej cesty z kúpelnej obce Rajecké Teplice. Cesta začína pozvoľne stúpať už z Rajeckých Teplíc, na úrovni 1-3%. Viac sa na chvíľu zdvihne tesne pred Kuneradom, do ktorého sa dostaneme krátkym zjazdom. Pokračujeme hlavou cestou, stále v miernom stúpaní. Za obcou nasleduje opäť trošku strmší úsek, ale stále nič extra, nepresiahne hranicu 4%. Nasleduje úsek po relatívne rozbitej ceste. Je však bez problémov prejazdný, aj vďaka takmer nulovej premávke. Tesne predtým, ako sa dostaneme ku zrúcanine zámku Kunerad, je taká nenápadná odbočka vpravo so zákazom vjazdu pre motorové vozidlá. Práve tu sa začína náš finálny segment, s novým asfaltovým povrchom (2019). 

Stúpanie je spočiatku konštantné a dlho sa drží na príjemnej úrovni okolo 4%. Takto prejdete značnú časť. Trošku sa to zmení až po rovinatej pasáži so 180° ľavotočivou zákrutou. Tu sa už kde-tu vyskytnú aj ostrejšie sklony, ktoré v krátkych úsekoch atakujú hranicu 10%. Nikdy to ale nie je také, žeby vás sklon dlho “žmýkal” a rýchlo popustí do miernejšieho stúpania. Preto toto stúpanie nie je veľmi náročné. Je však relatívne dosť dlhé a vďaka tomu nastúpate niekoľko stoviek výškových metrov. Stúpanie končí tak, ako aj ostatné v tejto lokalite - asfaltová cesta nevedie ďalej a pokračovať je možné už len zvážnicou, pokiaľ máte MTB.

Aj z toho dôvodu je potrebné sa vrátiť po rovnakej trase nazad. Prostredím sa jedná o veľmi pekné lesné stúpanie, ale prakticky s nulovým výhľadom. Po úspešnom zjazde, ak nie ste odtiaľto, odporúčam sa ešte ísť pozrieť ďalej smerom doprava na vyhorený kaštieľ v Kunerade. Teda skôr len na jeho trosky, čo je veľká škoda. Niekoľko rokov dozadu to bola architektonická pýcha tejto lokality. No a samozrejme, ak máte pribalené plavky, môžete sa zastaviť okúpať v Rajeckých Tepliciach, prípadne si odbehnúť na zmrzlinu.

Autor: Richard Uhrina

Strava segment: https://www.strava.com/segments/19318905

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.