Prievalec (z Liptovskej Osady)

Prievalec sa nachádza v Nízkych Tatrách, stúpanie z tejto strany sa začína v Liptovskej Osade.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
10,24934,82% - 1498m111043,722
3% - 1361m
4% - 1098m
6% - 871m
7% - 764m
5% - 733m

Stúpanie na Prievalec z Liptovskej Osady je náročnejšie než z opačnej strany, od Partizánskej Ľupče. Hneď po vstupe do dediny z hlavného ťahu spájajúceho Banskú Bystricu s Ružomberkom sa cesta začne dvíhať. Sklon je najprv mierny, na úrovni približne 3%. Kopírujúc koryto rieky Lúžňanka prechádzame takmer celú dĺžku obce, na konci ktorej míňame na pravej strane aquapark a tabuľku označujúcu koniec obce. Nasleduje jeden a pol kilometra jazdy popri lúke a lesom, kde cesta najprv vedie okolo malej kaplnky a následne sa zakľukatí do esíčka. Po jeho prekonaní sa pred vami objaví obec Liptovská Lúžna, nad ktorou sa majestátne týči masív Prašivej s najvyšším vrcholom západnej časti Nízkych Tatier Veľkej Chochuľy.

 

Liptovská Lúžna je naozaj dlhá dedina, v ktorej strávite najbližších 5 kilometrov. Práve tu sa začne sklon stúpania pomaly ale isto zvyšovať. Približne v strede obce krátko po prejdení okolo úradu miestneho starostu už v nohách zacítite poctivé naberanie výškových metrov, pričom tento pocit sa s približujúcim koncom dediny bude iba prehlbovať. V samotnom závere vás čaká niekoľko úsekov atakujúcich aj 10 % s najstrmšou pasážou nachádzajúcou sa tesne pred tabuľkou označujúcou koniec obce. Tu však skutočná zábava iba začína, pretože po približne dvesto miernejších metroch nasleduje približne 2,5 kilometrov dlhý úsek s priemerom na úrovni 8%, ktorý si skutočne vychutnáte. Kto nepošetril dostatok síl do tejto časti, má problém, pretože stápanie si drží konštantný prudký sklon až po samotný vrchol – Prievalec.

 

Cesta sa dovtedy ešte pár krát zatočí. Pamätník postavený na počesť cyklistu, ktorý tu zahynul pri zjazde, nachádzajúci sa približne 1,3 kilometra pod vrcholom zároveň predstavuje memento, aby pri následnom zjazde z cieľového bodu stúpania, a to bez ohľadu na to, či budete ďalej pokračovať smerom do Partizánskej Ľupče, alebo sa vrátite, odkiaľ ste prišli, dbali predovšetkým na svoje zdravie a bezpečnosť. Výstup na Prievalec predstavuje ideálne tréningové miesto pre cyklistov žijúcich v Ružomberku a blízkom okolí.

 

Cesta je minimálne frekventovaná, autá využívajú spojnicu medzi Liptovskou Osadou a Partizánskou Ľupčou len výnimočne. Tento stav ešte umocňuje katastrofálny stav vozovky na úseku od osady Železnô po Partizánsku Ľupču. Podobne ako Smrekovica sa teda na rozdiel od frekventovaných Donovalov stáva častým terčom jazdcov z Liptova hladných po kopcoch a výškových metroch. Čistý horský vzduch a krásna príroda, aj keď za posledné roky poznamenaná kalamitami, s výhľadmi na hrebeň Nízkych Tatier je iba bonusom.

Autor: Jakub Bebej

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/16144959

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.