Pohančená (od Turia)

Toto stúpanie sa nachádza neďaleko Žiliny, vedie cez obec Turie.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
2,5923,7%4% - 806m48913,254
3% - 682m
2% - 550m
7% - 170m
5% - 170m
6% - 81m

Ak prichádzate do Žiliny z juhu a zostali vám ešte nejaké sily, prípadne sa chcete vyhnúť hustej premávke na ceste I. triedy 64, môžete pred obcou Porúbka odbočiť na obec Turie. Čaká vás tu príjemné stúpanie s prevýšením necelých 100 metrov. Zvrchu vám navyše naskytne pekný výhľad na okolitú prírodu.

Segment na STRAVE začína kúsok za tabuľou obce Turie a končí až kúsok za vrcholom, takže pokiaľ to idete na čas, nezastavujte na vrchole kopca 🙂 treba zbehnúť pár metrov na druhú stranu. Tento kopec je trošku zvláštny v tom, že ho takmer celý idete v obci. Sklon je nenáročný, zväčša sa drží na úrovni 3-4%, obtiažnosť však postupne narastá, čím ste vyššie. V momente, keď míňate ihrisko a hlavná cesta vás posiela doľava ďalej do kopca na koniec obce, máte to už takmer za sebou. Tu ale príde najťažšia skúška, keď uvidíte vrchol kopca. Sklon začne pritvrdzovať a po poslednej pravotočivej zákrute uvidíte cieľovú rovinku. Tu dosahuje maximum nejakých 8%, no trvá to už len chvíľu a ste hore.

Zvrchu sa vám naskytne veľmi pekný výhľad či už spätne na obec Turie a Rajeckú Dolinu alebo dopredu smerom na obec Višňové a Malú Fatru. Odtiaľto smerom do Žiliny ide cesta už len dolu kopcom, takže si môžete na niekoľko kilometrov výborne oddýchnuť. Aj keď ide o pomerne ľahké stúpanie, nie je až tak neznáme. V minulosti prechádzali tadiaľto dve významnejšie podujatia. V roku 2015 sa na tomto kopci odohrávala časť časovky jednotlivcov na Majstrovstvách Slovenska a rok na to tadiaľto prechádzal Pretek Karpatských Kuriérov, v ktorom Pohančená figurovala ako hodnotený kopec.

Autor: Richard Uhrina

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1724657

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.