Bykov grúň (z Kamienky)

Stúpanie na Bykov grúň sa nachádza pri Humennom, vedie cez Vihorlatské vrchy.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
7,23905,4%5% - 1630m64038,622
6% - 1200m
7% - 883m
4% - 771m
8% - 739m

Toto stúpanie je špecifické v tom, že vedie cez Vojenský obvod Valaškovce. Ak je práve v areáli vojenské cvičenie, cez bránu za obcou Kamienka sa nedostanete. Pri výjazdoch vedúcich cez Bykov grúň si preto radšej vopred zistite, či sa tam nekoná nejaká vojenská akcia, napr. tu: https://www.mod.gov.sk/harmonogram-vojenskych-cviceni-na-uzemi-vojenskych-obvodov. Vojenské cvičenia ale zväčša nie sú cez víkend a ani v poobedňajších hodinách, takže nejde o veľkú prekážku. Čo sa týka samotného stúpania, ide o kopec 2. kategórie. Jeho dĺžka a sklon teda preveria zdatnosti nejedného cyklistu... od obce Kamienka meria cez 7 kilometrov, s prevažným sklonom na úrovni 5-7%, a maximom na 10%.

 

Povrch cesty je dobrý, len s občasnými trhlinkami. Ak sa z vrcholu spustíte dole na opačnú stranu pohoria, vyjdete v obci Jovsa, v blízkosti Zemplínskej Šíravy. Počas zjazdu sa vám ukážu krásne výhľady na vodnú nádrž a Východoslovenskú nížinu. Aj na tejto strane kopca má cesta dobrý povrch. Ešte pridám malý tip na okružnú trasu, späť do Humenného sa viete vrátiť cez ďalšie stúpanie vo Vihorlatských vrchoch, Pirnagov vrch. Celá okružná trasa má cca 50 kilometrov. Ak sa na Bykov grúň vyberiete z opačnej strany, v smere z obce Jovsa, stúpanie je o niečo náročnejšie - dlhšie o takmer 2 kilometre a nastúpate o 100 výškových metrov viac.

Autor: Ján Leško

Strava segment: https://www.strava.com/segments/7756062

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.