Po stopách Giro d’Italia (Taliansko)

Celková vzdialenosť: 115 km

Prevýšenie: 3 300 metrov

Kopce: Mortirolo, Passo Gavia

Trasa: Bormio - Mazzo do Valtellina - Monno - Ponte di Legno - Bormio

17-mortirolo-stelvio

 

 

 

Taliansko je európskou "Mekkou" cyklistiky. Od Sicílie cez Toskánsko až po Alpy ponúka množstvo jedinečných lokalít. Ak chcete skúsiť to pravé orechové z Giro d'Italia, toto je trasa, ktorú vám odporučí 9 z 10 zdrojov. Je síce náročná, so zodpovednou prípravou by ju však mal zdolať aj priemerne zdatný hobík. S jednou podmienkou. Musí mať rád kopce 🙂

Trasa sa začína v Bormiu, čo je základný tábor tejto oblasti, v nadmorskej výške 1200 mnm. Aby ste mali lepšiu predstavu o tunajších pomeroch, vedú z neho štyri cesty - severná na Passo Stelvio (2760 mnm), východná na Passo Gavia (2621 mnm), západná na Passo del Foscagno (2300 mnm) a južná k Mortirolu (1852 mnm). Vitajte v srdci talianskych Álp.

Začiatok tejto trasy je ideálny, dá vám 30km na zahriatie. Cesta neustále mierne klesá. Výhodou je, že paralelne s hlavnou frekventovanou cestou vedie aj bočná, ktorú využívajú najmä cyklisti. Je to raj. Minimálna premávka, nádherná scenéria obrovských hôr popri rieke, kam až oko dovidí. Okrem bežných smrteľníkov tu nie je problém stretnúť profíkov, okolo nás preletel na časovkárskom špeciáli jazdec z Oricy Green EDGE (austrálsky tím v roku 2016). Veľký kontrast s tým, čo príde o už chvíľu...

 

dsc09342

 

Romantika sa skončí v Mazzo di Valtellina, so začiatkom Mortirola. Tento kopec je podrobne opísaný v samostatnom článku. Na profile tejto trasy môže vyzerať popri Gavii ako malý príbuzný, no nenechajte sa oklamať. Je šialene strmý, ide o jedno z najobávanejších stúpaní v Európe. S parametrami 11,4km@11%, niekoľkými kilometrami na úrovni 14-15% a maximom na 20% je to diabolská cesta. Dovolím si tvrdiť, že 90% bežných cyklistov tu nedokáže ísť s rezervou. S tým stredným najvýživnejším úsekom sa budete musieť doslova prebiť s vypätím všetkých síl. Pre nás cyklomaniakov úžasný zážitok 🙂 

 

dsc09361

 

Po zdolaní tohto kopca si môžete vychutnať krásny, 12 kilometrový technický zjazd. Cesta nie je perfektná, ale určite lepšia než to, na čo sme zvyknutí u nás. Talianski vodiči sú ohľaduplní a asi aj cezpoľní tu akosi viac rešpektujú cyklistov.

Po zjazde začína druhá polovica trasy, napojíte sa na hlavnú cestu smer Ponte di Legno. Je frekventovaná, ale po pár kilometroch sa opäť dá odbočiť na paralelnú vedľajšiu cestu. Tento "tranzitný" úsek je nenápadný, čo môže byť zradné. Cesta stúpa celých 15 kilometrov, v priemere na úrovni 2-3%, takže určite uberie z vašich síl. Nám našťastie fúkalo mierne do chrbta. Ak by bol vietor opačný, cesta cez toto otvorené údolie sa môže zvrhnúť na nočnú moru.

 

dsc09382

 

Ponte di Legno je podobne ako Bormio turistické centrum, vhodné na prestávku, občerstvenie a načerpanie psychických síl pred záverečným sústom dňa. Z terasy sme už videli zasnežené končeky hôr, tam niekde v diaľke je priesmyk Passo Gavia. 

 

dsc09384-2

 

Stúpanie na Passo Gavia je podrobnejšie opísané v tomto článku. S parametrami 16km@8% takisto patrí medzi tradičných velikánov Giro d'Italia. A keďže v nohách už máte Mortirolo a to 15 kilometrové mierne stúpanie, jeho strmé serpentíny a tiahle traverzy vám dajú poriadne zabrať. Fyzicky aj psychicky. Nádherné výhľady na okolité hory a pocit, že stúpate do výšky 2600 metrov nad morom, sú ale krásnou odmenou. Ku koncu si pripadáte ako v inom svete, mimo civilizácie.

 

dsc09400

 

Vyjsť takýto kopec samo o sebe je parádna vec. Avšak zdolať ho spolu s Mortirolom - dve ikony Giro d'Italia počas jednej náročnej trasy, to bolo veľmi emocionálne. Možno to bolo spôsobené nedostatkom kyslíka, príliš vysokou hladinou endorfínov, ale na ten pocit hore nikdy nezabudnem. Odporúčam všetkým, toto treba zažiť. Z vrcholu vás čaká už len 25 kilometrový zjazd nádhernou vysokohorskou krajinou. 

 

dsc09427

 

Galéria:

 

 

P.S. Ak by táto nádielka kopcov niekomu nestačila, z Bormia si to môže ešte vybehnúť priamo na Passo dello Stelvio. Ale myslím, že bežní smrteľníci si túto horu naplánujú skôr v rámci regenerácie až na druhý deň 😛 

 

Názor k “Po stopách Giro d’Italia (Taliansko)

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.