Passo dello Stelvio (z Bormia)

Passo dello Stelvio sa nachádza v talianskych Alpách. Je to druhý najvyšší horský priechod v tomto pohorí, len o 13 metrov nižší ako francúzsky Col de l'Iseran.

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
20,514737,28% - 5 433m 2760158,67HC
7% - 4 130m
9% - 4 039m
6% - 1 617m
3% - 1 116m
10% - 933m

Tip na toto stúpanie spolu s fotkami nám poslal Igor Stetulič.

Stúpanie na Passo dello Stelvio je jedno z najznámejších v Európe, často tadiaľto vedie etapa Giro d’Italia. Na Stelvio sa dá ísť z troch strán - z Bormia, z Prato Allo Stelvio alebo zo Švajčiarska cez Umbrail Pass. Vo všetkých prípadoch má stúpanie niečo cez 20 km. Z Prata je stúpanie najťažšie vzhľadom na väčšiu vzdialenosť i prevýšenie. Z Bormia je to o ničo ľahšie, najťažší úsek vás tu čaká až na záver, na úrovni 10-14%. Stále je to však kopec cez 20 kilometrov a s 36-timi serpentínami (riadne očíslovanými).

 

DSC09446

  

Začiatok trasy z tejto strany sa začína v zákrute v nadmorskej výške 1 225 m. Prvé dva kilometre sú zahrievacie, okolo 5%. Potom sa však cesta vyšvihne na cca 8% úroveň a poľaví už len výnimočne. Približne po 4-5 km prídu prvé tunely, resp. prístrešky popod skalné masívy, kde je cesta dosť úzka. Treba tu dávať pozor, vhodné je mať predné i zadné svetlo. Ono, Taliani sú veľmi ohľaduplní vodiči a pôjdu za vami dlhé stovky metrov bez trúbenia, aby vás bezpečne predbehli. Ale treba myslieť aj na nejakých Slovákov, čo tam budú autami 🙂 Pri výjazdoch z tunelov treba dávať pozor aj na bočný vietor, dokáže dosť silno zalomcovať bajkom.

 

stelvio-tunel

 

Čo sa týka občerstvenia, netreba sa báť, na trase sú tri chaty, kde sa dá doplniť voda. Vzhľadom na to, že prevýšenie z Bormia je 1 535 m, hore bude určite chladnejšie. Takže návleky a nejaká tá vesta určite prídu vhod. Po cca 13-tich kilometroch stúpania prichádza prvá skutočná vlásenka a je to úžasné. 

 

19 stelvio 2

 

Po vlásenke nasleduje jediná miernejšia časť stúpania, cca 2km na úrovni 4%. Nachádza sa tu pamätník 1. svetovej vojny. 3 kilometre pred vrcholom je treba dať si pozor na odbočku, aby ste neskončili vo Švajčiarsku. Najmä pri zjazde dole je ľahké pomýliť sa. Odtiaľto vás čakajú spomínané najťažšie kilometre. Jednak síl už nemáte na rozdávanie a stúpanie bude aj na úrovni 14%. V priemere okolo 10-13%.
61 passo stelvio a

 

Takže nejaký ten gélik v tejto časti vám príde vhod. Vrchol už máte na dohľad, ale netreba sa plašiť, tieto kilometre sú najťažšie. Obzvlášť prudké je aj záverečné stúpanie pred vrcholom, ale tu už vidíte kopu ľudí, parkovisko a obchody, takže to vám dodá sily. Ani sa nenazdáte a ste hore. A tam, priatelia, tam je cyklistický raj. Záplava farebných dresov, reštaurácií, predajní suvenírov, športovcov a najmä priateľov… takže naberte odvahu a hore sa!"

 

19 stelvio 1

 

 

19 stelvio 4

19 stelvio 5

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/8045086

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.