Passo Gavia (z Ponte di Legno)

Passo Gavia sa nachádza v talianskych Alpách, stúpanie z južnej strany sa začína v mestečku Ponte di Legno.

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
16,31 30089% - 3 413m 2 621152,14HC
8% - 2 996m
7% - 1 776m
6% - 1 701m
10% - 1 592m
5% - 1 305m

Passo Gavia je ďalším z talianskych obrov, ktorý sa pravidelne objavuje na trase Giro d'Italia. Popri svojom neďalekom väčšom bratovi, Passo dello Stelvio, stojí síce trochu v úzadí, no stačí sa zbežne pozrieť na parametre tohto kopca a je ihneď jasné, že pre cestných cyklistov ide o jednu z najväčších hôr v Európe. Stúpanie z Ponte di Legno je náročnejšie ako trasa z Bormia, teda zo severnej strany. Tá meria síce až 24 kilometrov, no je mierna, v priemere 5,7%. Stúpanie z juhu má cez 16 kilometrov a výrazne prudší sklon 8%. 

 

94 passo gavia legno

 

Prvý dvojkilometrový úsek za Pratom je klasický úvodný - cesta sa dvíha na úrovni 3-5%. Hory sú zatiaľ len pred vami, už aby to začalo... 

 

DSC09388

 

Po tomto úseku vojdete do lesa a s prvou serpentínou sa začne aj prvý náročnejší úsek, v priemere cez 10%. Odtiaľto už veľa možností na vydýchnutie nebudete mať. Po dlhšom traverze príde na rad najťažšia pasáž celého kopca - v rýchlom slede 10 serpentín. Maximum je tu 16%, dobrý kilometer cesta stúpa okolo 13%. Symbolicky pri poslednej serpentíne budete mať za sebou 10 kilometrov stúpania za sebou. V tejto časti ste ešte krytí stromami, ďalej už bude nad vami len holé nebo.

 

DSC09389

 

V nasledujúcej časti sa cesta už nekľukatí serpentínami, celé štyri kilometre vedie po úbočí hory. Ťažko povedať čo je lepšie a krajšie, či ostré alpské serpentíny alebo takáto nekonečná stúpajúca cesta. Psychicky môže byť síce náročnejšie ísť po dlhom traverze, spoza zákrut sa vám stále odkrývajú nové a nové úseky cesty. Ale zase tie výhľady stoja za to, tu už ste v poriadnej výške.

 

DSC09395

 

S občerstvením je to tu horšie ako na ostatných okolitých kopcoch. Hotely či chaty tu nenájdete, takže po vodu môžete ísť akurát tak do niektorého z okolitých potokov. Je ich tu však viacero. Cestou musíte prejsť aj cez neosvetlený, cca 600 metrov dlhý tunel. Je tam absolútna tma, odporúčam zobrať svetlá. Keďže celý vedie v stúpaní nehrozí, že by ste ho prebehli za pár sekúnd. Kúsok za tunelom sa vám naskytne výhľad na krásne vysokohorské pleso.

 

DSC09406

 

Cesta mi v tomto úseku pripadala už nekonečná, žiadne tabuľky so vzdialenosťami tu nie sú. Aj keď som vedel, že k vrcholu odtiaľto zostávajú posledné dva kilometre, vrchol stále nie je vidieť, čo psychicky nepomáha. Posledné kilometre nie sú zadarmo, nachádzajú sa tu ešte tri serpentíny a tie si stále držia úroveň okolo 10%. Vydýchnuť si môžete až zhruba 400 metrov pred cieľom, keď uvidíte reštauráciu.

 

DSC09410

 

Priesmyk Passo Gavia sa nachádza uprostred niekoľkých vrcholov, takže si tu pripadáte ako v inom svete, resp. na konci sveta. Úžasné miesto. V rámci okružnej trasy z Bormia odporúčam absolvovať najprv Mortirolo a potom cez Ponte di Legno tento kopec. Celá trasa má zhruba 110km a niečo cez 3000 výškových metrov. Náročný, ale úžasný okruh.

 

DSC09427

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/614727

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.