Passo Fedaia (z Caprile)

Passo Fedaia sa nachádza v talianskych Dolomitoch.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
12,810338%8% - 1813m2057122,88HC
12% - 1210m
9% - 1176m
7% - 999m
3% - 948m
11% - 933m

Vitajte na najťažšom stúpaní v talianskych Dolomitoch. Podľa základných parametrov to tak nevyzerá, dokonca aj index obtiažnosti je na neďalekom Passo Giau vyšší. Ako ale už býva zvykom, tieto celkové parametre občas skresľujú. Dôvod, prečo práve na tomto kopci som si musel siahnuť extra hlboko do rezerv, je zrejmý až pri pohľade na profil stúpania...

Zatiaľ čo úvodných sedem kilometrov si môžete pokojne ťapkať v priemernom sklone 5-6%, pohoda sa skončí za dedinkou Malga Ciapela. Cesta sa po pravotočivej zákrute za touto obcou zrazu prestane kľukatiť, prispôsobovať sa terénu a tým zjemňovať tunajšie strmé svahy. Ako keby projektanta už prestali baviť serpentíny 🙂 Od tohto momentu cesta vedie priamočiaro nahor, takmer dva a pol kilometra. Najprv v sklone 10%, o chvíľu 11%, potom 12%... stále strmšie a strmšie, bez prestávky, až ku koncu tohto úseku vás láme 15% sklon. Psychicky si tu nemáte kde odpočinúť, tento úsek sa zdá byť nekonečný. Slimačím tempom som sa blížil k vytúženej zákrute, dúfajúc, že stúpanie už poľaví a umožní mi zregenerovať. Na moje prekvapenie, aj počas záverečných dvoch kilometrov dosahuje sklon cesty pravidelne 15-16% úroveň, takže tvrdý boj so stúpaním pokračoval doslova až do posledného metra. Náročnosť kopca samozrejme vždy závisí aj od toho, akí odpočinutí/unavení ste. Keďže ja som mal už zopár kopcov v nohách, záverečné kilometre Fedaie mi pripadali najťažšie, s akými som sa kedy vysporiadal.

Tip pre cykloturistov - ak sa sem dostanete, určite odporúčam navštíviť roklinu Sottoguda. Odbočíte na ňu v rovnomennej obci, na štvrtom kilometri stúpania. Cesta vás prevedie krásnym skalnatým kaňonom. Má približne dva kilometre, potom sa napojíte späť na hlavnú cestu v obci Malga Ciapela a môžete sa hneď pustiť do spomínaného najstrmšieho úseku 😛 V kaňone treba počítať s davmi turistov, takže väčšinou tadiaľ na bicykloch len tak hladko neprejdete.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/618945

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.