Passo Giau (zo Selva di Cadore)

Passo Giau sa nachádza v talianskych Dolomitoch. Stúpanie z južnej strany sa začína v Selva di Cadore.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
9,69019,49% - 2 578m 2236125,29HC
10% - 2 464m
11% - 1 433m
8% - 1 373m
7% - 888m
12% - 349m

Talianske Dolomity ponúkajú cestným cyklistom minimálne 10 riadnych kopcov a na každý z nich vedie cesta z dvoch strán. Dokopy tu teda nájdete 20 famóznych stúpaní, naozaj jedno lepšie než druhé. Táto lokalita iný prívlastok než cyklistický raj nedostáva. No ak by som si musel vybrať len jedno z nich, ktoré môžem absolvovať a zažiť, bolo by to práve toto. Dôvod je jednoduchý - dokonalá kombinácia krásnych výhľadov, perfektnej cesty a náročnosti. Samozrejme, keď porovnáte tento kopec so Zoncolanom či Mortirolom, môže vám pripadať ako "malina". No takmer 10 kilometrov s priemerným sklonom takmer 10% je porcia, ktorú určite pocítite v nohách.

Cesta v hornej polovici stúpania vedie pomedzi riedko zalesnené lúky, takže sa vám tu po celý čas naskytujú krásne výhľady. A panoráma z vrcholu vraj patrí vôbec medzi najkrajšie v Dolomitoch. Väčšina smrteľníkov sa tu ale bude kochať so zaťatými zubami a lapajúc po vzduchu, keďže cesta tu stúpa celých 6 kilometrov konštantne na úrovni 9-11%. Miernejšie pasáže sa nachádzajú len v úvode stúpania. Sú presne štyri, to vždy keď cesta križuje potok a vy si na rovnom moste nachvíľu môžete oddýchnuť. Maximálny sklon tu dosahuje 14%, takže z tohto pohľadu nečakajte nič extrémne. Stúpanie je vzácne vyrovnané a keď si dáte vhodné tempo, môžete tu zažiť skutočný vrchársky zážitok.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/12639662

2 názory k “Passo Giau (zo Selva di Cadore)

  1. Zdravim, rad by som sa spytal v ktorom mesiaci ste navstivili Dolomity ? Zvazujem buduce leto cyklotrip presne na giau a pordoi tak by som bol vdacny za radu s ohladom na pocasie 🙂 vdaka

  2. Ahoj Michal, boli ste tam v druhej polovici augusta. My sme mali stastie a neprsalo nam cely tyzden. Bolo vtedy dost teplo, cez 20 stupnov isto. Ale tenku vetrovku (a/alebo) navleky na ruky sme mali so sebou vzdy.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.