Monte Cornizollo

Stúpanie na Monte Cornizollo sa nachádza v severnom Taliansku, medzi mestami Como a Lecco.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
7,170710%11% - 1330m1092122HC
12% - 938m
10% - 871m
13% - 618m
7% - 587m

Monte Cornizollo je veľmi ťažký, ale zato krásny kopec. Čaká vás 7 km s priemerným sklonom 10% a prevýšením 700 metrov. Nedajte sa oklamať štatistikou. Priemerný sklon zmierňujú posledné dva kilometre falošnej rovinky na vrchole. V praxi ak to niekde klesne pod 12%, tak ste už vďační a relaxujete. Sú tu úseky, kde to vyskočilo cez 16% a neboli krátke.

Začína sa v dedinke Eupilio a už po pár metroch to ide kolmo nahor. Asi v tretine cesty nahor príde závora. Tú treba preniesť, nedajte sa odradiť. Bicykle sú povolené, len je to tak nešťastne spravené inžiniersky architektonicky taliansky, že to neprejdete na bicykli. Ale zato od tohto momentu už nestretnete ani jedno auto. Iba pasúce sa kravy. Cesta pokračuje strmo nahor a vo vrchnej časti ju spríjemní séria serpentín. Asi na polceste narazíte pri jednom dome aj na studničku s vodou.

Vo vrchnej časti stúpania, keď prekonáte serpentíny, les ustúpi a naskytnú sa perfektné výhľady do ďaleka. Za dobrého počasia vidno až do 60km vzdialeného Milána. Vrchná časť s výhľadmi je už za odmenu. Ak ste udýchali prvých krutých a strmých 6 km, 3-5% na poslednom kilometri vám príde rovných ako dunajská hrádza 🙂

Na tomto poslednom úseku sa opäť objaví rampa. Keďže som za hodinu nevidel jediného človeka a pred vrcholom som to vzdať nechcel, suverénne som prehodil bajk a dorazil posledných pár sto metrov. Na vrchole je kostolík a úžasné výhľady. Kto má energiu, môže si vybehnúť peši ešte pár stoviek metrov na samotný vrchol Monte Cornizollo, do nadmorskej výšky 1240 m n. m. Ale to už peši, lebo tam cesta nevedie. Bolo to krásne stúpanie, ťažké, hodinu som nestretol autá ani ľudí, boli výhľady, proste vrchársky orgazmus.

Autor: Laco Branický, link na report z celej jeho jazdy nájdeš tu: https://cyklocesty.sk/bicyklom-cez-dolomity-k-lago-di-garda-a-lago-di-como/

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.


Strava segment: https://www.strava.com/segments/8248756

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.