Suchý vrch

Stúpanie na Suchý vrch, resp. chatu pri Suchom vrchu, sa nachádza v Kremnických vrchoch, neďaleko Banskej Bystrice.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
4,93657,46% - 599m 75446,992
7% - 468m
5% - 456m
11% - 441m
3% - 441m
2% - 440m

Suchý vrch patrí medzi veľmi vyhľadávané rekreačné miesta Banskobystričanov, nakoľko sa nachádza v bezprostrednej blízkosti mesta a cesta naň ponúka krásne výhľady na mesto i okolité pohoria. Pre prístup na cestnom bicykli využijeme odbočku z Mládežníckej ulice, kde takmer okamžite narazíme na prudké stúpanie po kvalitnej asfaltke. Prechádzame užšou cestou popri domoch v tejto lukratívnej štvrti mesta, pričom intenzívny sklon sa zmierňuje až na lúke nad obytnou zónou. V nasledujúcom niekoľko sto metrovom úseku môžete načerpať sily na ďalšie krátke, ale intenzívne stúpanie vedúce k vleku, nad ktorým sa vám naskytnú krásne výhľady na mesto obklopené pohoriami.

 

Cesta ďalej stúpa voľnejšie, a to až po hranicu lesa, kde sa treba pripraviť na najexponovanejšie miesta stúpania. Príjemnejšie úseky sa tu striedajú so sklonmi, ktoré nenájdete ani na neďalekých Šachtičkách. Výhodou je hustý lesný porast, ktorý vás najmä v horúcich letných dňoch chráni pred vysokými teplotami, ako aj horský prameň, ktorým sa môžete približne po ceste osviežiť. Nevýhodou je zase mierne horšia kvalita cesty, na ktorej je množstvo dier, avšak pri zvýšenej opatrnosti je bez problémov prejazdná. Po vyjdení z lesa sa pred vami ukáže otvorený priestor s reštauráciou na ľavej strane a ohradeným priestorom pre výbeh koní napravo. Nachádza sa tu tiež parkovisko. Kto má záujem, môže sa v reštaurácii najesť či napiť, tí aktívnejší môžu využiť aj možnosť zajazdiť si na koňoch.

My však pokračujeme ďalej po asfaltke, ktorej kvalita sa za hranicou parkoviska výrazne znižuje. Stúpanie je tu naozaj intenzívne a nekončí ani pri ďalšom parkovisku vzdialenom od reštaurácie približne 500 metrov. Pokračovanie z tohto miesta na cestnom bicykli už predstavuje veľké riziko, pretože povrch je naozaj katastrofálny. Kto to však predsa len riskne, po krátkom, ale o to intenzívnejšom kopci sa dostane na úroveň chaty, kde asfaltka končí. Toto miesto zároveň predstavuje najvyšší bod našej trasy, pričom pokračovať ďalej sa už dá iba na horskom bicykli smerom na otvorený lúčny terén, ktorý ponúka viacero možností, ako sa vrátiť späť do Banskej Bystrice. Fanúšikovia cestných bicyklov však nemajú inú možnosť, ako sa otočiť a v rámci možností si vychutnať odmenu za výšľap v podobe zjazdu. Poriadne sa to však dá spustiť pre nekvalitný povrch len v poslednej časti trasy, po vystúpení z lesa.

Autor: Jakub Bebej

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1366009

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.