Kubínska hoľa ULTIMATE

Vzdialenosť: 132 km

Prevýšenie: 2 240 m

Kopce: Sedlo nad Terchovou, Kubínska hoľa, Hoľa, Mrvova Kykula, Lutiška

Trasa: Belá - Párnica - Dolný Kubín - Zázrivá - Oravská Lesná - Lutiše - Belá

08 Orava2

Názov tejto trasy je výstižný, ponúka vám totiž kompletný balík: krásu Malej Fatry (okolie Terchovej, zjazd jedinečnou dolinou do Párnice), prvotriedne stúpanie (Kubínska hoľa) a aj ochutnávku Oravy (Hoľa, Oravská Lesná, Lutiška). Samozrejme, takáto porcia nádhernej prírody si vyberá aj svoju daň, v podobe náročnosti. Na 132 kilometrovej trase vás čaká prevýšenie 2 240 metrov.

Ako na väčšine kruhových trás, začať môžete kdekoľvek. My sme nasadli na bajky kúsok za Žilinou, v dedinke Belá. To znamená, že po zahrievacích 10-tich kilometroch prišlo na rad prvé stúpanie, Sedlo nad Terchovou. Začína sa hneď za obcou a je mimoriadne náročné. Svojimi parametrami (900 metrov @ 11,7%) by sa hodilo do ktorejkoľvek ardénskej klasiky. Zdá sa byť krátke, že raz-dva budete na vrchu, no ten prudký sklon pod vami zastaví bicykel a hore sa budete driapať niekoľko minút! Veľmi zradný kopček, nepodceniť.

Po tomto sedle nasleduje dlhokánsky zjazd, cez jednu z najkrajších dolín u nás. Na úseku Zázrivá - Párnica vedie cesta pomedzi prudké svahy Malej Fatry. Je medzi ne tak hlboko zakliesnená, že teplota je tu vždy o pár stupňov nižšia a máte pocit, že tie okolité hory sa čochvíľa zosunú na vás. Zážitok. V Párnici, na konci zjazdu, sa napojíte na hlavnú cestu a namierite si to pod Kubínsku hoľu. Odbočka na ňu je dobre označená, ešte pred Dolným Kubínom.

Samotný kopec sa začína príjemným 3-kilometrovým úsekom. Keď prejdete cez chatársku oblasť, cesta začne stúpať už strmšie. Stúpanie na Kubínsku hoľu nie je také náročné ako napr. na Martinky alebo Kráľovu hoľu, no patrí medzi desať najťažších stúpaní na Slovensku. V závere stúpania, tesne pred chatou na Kubínskej holi, vás čaká krátky nespevnený úsek, ale dá sa bez problémov prejsť aj na cestnom bicykli.

Po zjazde z Kubínky pôjdete po rovnakej trase ako sem, až po Zázrivú. To znamená, že dolinu z Párnice si prejdete v miernom stúpaní, takže budete mať ešte viac času pokochať sa tou atmosférou.

 kubinka-00

kubinka-01

V prípade zlého počasia alebo iných komplikácií sa môžete odtiaľto vrátiť cez Terchovú späť do Belej. V ceste vám bude stáť len Sedlo nad Terchovou, v tomto smere je však o niečo ľahšie. Ak však máte dostatok síl a času, rozhodne pokračujte ďalej a nenechajte si ujsť oravskú časť tohto okruhu.

Za Zázrivou na vás čaká kopec s jednoduchým názvom, Hoľa. Ide o krásne kľukaté stúpanie s celkom slušným prevýšením. Po výdatnom zjazde si môžete odpočinúť v Oravskej Lesnej. Je tu viacero vhodných reštaurácií, veľmi sa však neprejedzte 🙂 z tejto dediny začína hneď ďalšie stúpanie, Mrvova Kykula. Nie je síce už také náročné, ale po Kubínskej holi a Holi bude každý ďalší výškový meter pre vaše nohy už o niečo ťažší než zvyčajne.

Po zdolaní tohto stúpania isto oceníte dlhú, konštantne klesajúcu cestu do Starej Bystrice. Veľmi rýchly úsek. Na začiatku obce zabočíte na Lutišku, záverečný kopec dňa. Ide len o symbolické stúpanie 4. kategórie, ktoré sa väčšinou nesie v úrovni 1-3%. Táto cesta cez Oravské Beskydy vás však očarí. Je prakticky bez premávky a vedie cez pravý oravský vidiek. Je to skutočne krásna bodka dňa - z tohto kopca sa už zveziete rovno do Belej.

Naozaj odporúčam absolvovať tento okruh celý, na jeho "oravskej" časti vás čakajú aj takéto nádherné výhľady 😉

09 Kubinska hola

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.