Krížom krážom cez Krk (Chorvátsko)

Celková vzdialenosť: 91 km

Prevýšenie: 1 560m

Kopce: Treskavac, Stará Baška

Trasa: Baška - Vrbnik - Kras - Punat - Stará Baška - Baška

Chorvátsky ostrov Krk patrí k populárnym letným dovolenkovým destináciám. Ak vás nebaví poflakovanie sa po pláži, určite si zoberte so sebou bajk. Na ostrove sú výborné podmienky na cyklistiku. Samozrejme, ak vám nevadí teplo a kopce. Keďže ostrov je tak "akurát malý", takúto okružnú trasu môžete absolvovať z hociktorého kúta. Najväčším letoviskom je Baška, na juhovýchodnej strane ostrova, takže naša trasa sa začína práve tu. Mestečko Baška spája so zvyškom ostrova len jedna cesta, cez sedlo Treskavac. Ide o klasické horské sedlo, no na rozdiel od zvyšku vyprahnutého, skalnatého ostrova s trochu príjemnejším biotopom 🙂 Jazdu si treba len správne načasovať. Ak sa tadiaľto vyberiete cez víkend, keď sa menia dovolenkové turnusy, hrozí vám jazda pomedzi stovky áut. Inak je toto stúpanie zážitkom, zhora vás čakajú krásne výhľady (viď titulná fotografia).

Po zjazde zo sedla pokračujete smerom na Vrbnik. Tu už krajina naberie tradičný stredomorský ráz. Skalnatá zem, žiadne stromy, cestu lemujú len kríkové porasty. Povrch je však kvalitný a premávka málo frekventovaná. Po chvíli cesta začne opäť klesať a zastaví sa sa až na úrovni mora, v nádhernom mestečku Vrbnik. Pre cykloturistov určite miesto, kde sa oplatí zastaviť na kávu. Uzučké historické uličky tohto mesta majú jedinečnú atmosféru.

Z Vrbniku pokračujete cez "vnútrozemie" ostrova. Cesta sa neustále vlní, pripravte sa na to, že tu neuvidíte ani meter roviny. Na zhruba 35. kilometri sa bočná cesta napája na hlavný ťah, ktorý vedie popri mestách Krk a Punat cez celý ostrov. Pre cyklistov tu však pripravili výbornú cyklotrasu, takže celé kilometre si tu môžete letieť bez najmenšieho obmedzenia.

Ak si chcete vychutnať jazdu cez klasickú chorvátsku "mesačnú krajinu", odporúčam odbočiť v meste Punat na Starú Bašku. Tu už stromy zmiznú celkom, takže na stúpaní do Starej Bašky vedie cesta pomedzi holé, skalnaté kopce. K tomu výhľad na more... pre Slováka určite nádych exotiky 🙂

Stará Baška je inak malá dedinka, ktorá spí aj počas hlavnej turistickej sezóny. Príjemné miesto na odpočinok či doplnenie vody. A nabratie síl. Vraciate sa síce späť po tej istej ceste ako ste prišli, no stúpanie z tejto strany prekoná výškový rozdiel na polovičnej vzdialenosti. Takže sa musíte hore vydriapať touto 10% stenou.

Po zdolaní tejto steny a prejdení Punatu vás čaká posledné sústo dňa. Aby ste sa dostali späť do Bašky, treba sa ešte raz vyšplhať do sedla Treskavac. Nanešťastie, z tejto strany je podstatne strmšie a náročnejšie.

Na záver už len odporúčania, ak sa odhodláte na túto či podobnú trasu cez ostrov Krk:

  • určite vyrazte skoro ráno. Tieňa si tu veľa neužijete a zvládnuť takúto jazdu pri 35°C horúčavách nie je sranda
  • trasu je ideálne absolvovať cez pracovný týždeň, premávka na ostrove býva mimo víkendu minimálna
  • nepodceňte náročnosť trasy. Aj keď vás tu nečakajú žiadne obrovské stúpania, neuvidíte tu ani meter roviny. Cesta ide neustále hore dole, takže pri svižnejšom tempe budete mať po takejto "stovke" nohy na kašu. Ale aspoň sa budete môcť potom spokojne vyvaľovať v mori 😛

 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.