Kristall Hutte

Kristall Hutte sa nachádza v rakúskych Alpách, v Tirolsku. Stúpanie sa začína v mestečku Aschau im Zillertal. 

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
13,11 5701212% - 1 831m 2 140289,03HC
11% - 1 578m
13% - 1 467m
14% - 1 251m
9% - 1 184m
10% - 1 093m

 

Kristal Hutte som absolvoval s kamarátom Lukášom v rámci cyklistického výletu v rakúskych Alpách. Po prvých dvoch zoznamovacích dňoch sme sa rozhodli si naservírovať tento zrejme najnáročnejší kopec v Rakúsku. Stúpanie sme začali z dediny Aschau im Zillertal, kde sa pred nami objavila asi 12% na stena, pričom v podobnom duchu sa niesol celý kopec.

 

 

Stúpanie je nemilosrdné, strmé úseky striedajú ešte strmšie a obsahuje len minimum, ba povedal by som že žiadne “oddychové úseky”. Občas sa sklon zmierni na 10% - feels like heaven. Tieto časti som využil na pitie a polepenie sa gélmi. Ako útecha môže slúžiť fakt, že veľká časť kopca vedie lesom, a teda na človeka až tak nepečie slnko.

 

 

Napriek tomu nechýbajú ovady, ktoré ma celého doštípali, ale aspoň som chvíľu nemyslel na tú bolesť. Fajn je tiež to, že je to pomerne plynulé stúpanie, žiadne 30% bonbóniky. Po siedmich kilometroch od začiatku stúpania treba odbočiť doprava, ceduľa tam je, inak je navigácia bezproblémová. Skutočná zábava však začína asi až po 10. kilometri, keď sa dostanete k jazeru, kde končí asfaltová cesta. Zvyšné cca 2,5 km sú po nespevnenej, štrkovo - prašnej ceste, kde by normálny človek šiel len na horskom bicykli.

 

 

Keďže sme mali cesťáky, pôvodný plán bol taký, že na začiatku tejto pasáže s Lukášom zhodnotíme stav vozovky a podľa toho sa rozhodneme, či pôjdeme hore alebo nie. Keďže som však za Lukášom zaostával a nikde ho nevidel, tak som usúdil, že cestu vyhodnotil ako zjazdnú, a teda musím ísť hore aj ja. Najprv to nebolo také zlé, potom som však pred sebou uvidel asi 20% stojku, na čo mi aj nejaké to mrzké slovo vybehlo. Samozrejme, jazda zo sedla neprichádzala do úvahy, nejako som to však dal a išiel ďalej. Aby toho nebolo dosť, po ceste chodili nákladiaky so zeminou a hnojom, takže som sa im musel uhýbať do šotoliny - trávy na kraj cesty. Aj z tohto dôvodu sa mi skrížilo predné koleso, ledva som sa vyhol papuliaku a musel som zastať. Chvíľu som musel potlačiť a na rovnejšom úseku sa mi podarilo nasadnúť a pokračovať. Druhé zastavenie mojej krížovej cesty prišlo krátko na to, keď som doslova zapadol v piesku, ktorého tam bolo ako na Copacabane. Záverečný asi kilometer som už šiel nerušene, bolo to však strašne strmé a bolo mi do plaču, do cieľa som šprintoval päťkou - šestkou.

 

 

Na vrchu je panoramatická vyhliadka a hotel. Kopec odporúčam všetkým hľadačom nových výziev, ale posledná pasáž nie je veľmi vhodná pre cestné bicykle. Aj keď Lukáš to vyšiel bez pádov a na jednu šupu, pripisujem to však náhode a dobrému feng shuei 🙂

Report by Martin Bubák & Lukáš Laffers

 

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/15658221

 

2 názory k “Kristall Hutte

  1. bol som včera tam, je to veľmi pekný kopec. Kedže som nevedel, čo ma čaká, dal som si najľahší prevod a šiel som pomaly postupne hore, tak aby som to neprepálil, ale aby som to vyšiel. Stúpanie, ako sa tu píše je síce strmé a viac-menej plynulé, stačí si nájsť rytmus a pomaly šliapať a v krátkych pasážach , kde je to o trošku plytšie nezabúdať piť a jesť. Inak je to len v hlave – vydržať. Ale celkovo veľmi vydarený výlet. Ja som Bratislavčan – pre kolegov odtiaľto: Zo Snežienky na Kamzík je to 2.0km. Na Kristall Hutte je 13.1 km. Čiže ak porovnáme bratislavský kopec (čo je naša „vrchárska“ bratislavská klasika), tak by ho bolo treba natiahnuť 6,55x a aj tak by nás to dvihlo len o 1070 výškových metrov a nie ako tu o 1570 výškových metrov. – čiže celé je to asi 1.5x strmšie (okrem toho že je to 6.55x dlhšie). A posledné kilometre treba už asi prirátať aj „redší“ vzduch a menej kyslíka. Odporúčam!

  2. Spätné upozornenie: Sumár 2017 – Cyklokopce

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.