Fačkovské sedlo (z Kľačna)

Fačkovské sedlo sa nachádza na pomedzí Strážovských vrchov a Malej Fatry. Stúpanie z južnej strany sa začína v obci Kľačno.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
7,63955,2%3% - 2028m76438,522
4% - 1543m
5% - 1300m
8% - 599m
6% - 559m

Stúpanie na Fačkovské sedlo je z tejto strany náročnejšie, než jeho severný náprotivok. Začína sa nenápadne, sklonom na úrovni 3 - 5%. Pravá zábava sa začne až pri tabuli, varujúcej pred 12% sklonom. Je fakt, že cesty na Slovensku málokedy dosahujú hodnoty napísané na tabuliach, ale táto je tu plne zaslúžene. Cesta rýchlo naberie dvojciferné hodnoty. Zároveň sa tu cesta začína zamotávať, oproti priamočiaremu úvodu. Veľmi krátky oddych poskytuje jediná ostrejšia serpentína, nasleduje však úzka serpentína so 16% sklonom. Spoznáte ju jednoducho, je v nej umiestnené zrkadlo. Potom sklon mierne klesne na zhruba 8-9% a keď po svojej pravici zbadáte ohradu so srnkami, ste už takmer na vrchole. Tu si môžete vychutnať výhľad na fotogenický Kľak a zviezť sa na druhú stranu. Pekné trasy sa dajú urobiť smerom na Čičmany, ale aj Rajec.

Autor: Lukáš Harant

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.