Kehlstein

Kehlstein sa nachádza na juhu Nemecka, v Bavorských Alpách. Stúpanie sa začína v mestečku Berchtesgaden.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
10,81169   10,8N/A1720204,86HC

Vrchol tohto stúpania je neslávne známy aj ako Orlie hniezdo - horské útočisko Adolfa Hitlera a jeho nacistických spolupracovníkov. Komplex budov prepojených šachtami sa zachoval dodnes a slúži už výhradne na turistické účely. Výhľad z tohto miesta patrí medzi najkrajšie v Nemecku, ak nie v Európe.

Stúpanie sa začína v mestečku Berchtesgaden, v nadmorskej výške 700 m.n.m. Už úvodný úsek do Obersalzbergu je náročný, cesta miestami prekračuje 20% sklon. Z Obersalzbergu sa ďalej pokračuje po starej vojenskej ceste, už celkom bez premávky. Pozor, táto cesta je v hlavnej sezóne od mája do septembra uzavretá aj pre bicykle. Hore sa dá dostať buď len pešo alebo oficiálnymi výletnými autobusmi. Keďže vrchol stúpania je vo výške 1700 m.n.m., treba mať šťastie na vhodné počasie. V máji bol okolo cesty ešte sneh.

Samotné stúpanie je krásne, ale mimoriadne náročné. Nepoľavuje až do konca, záverečné štyri kilometre si držia priemer na úrovni 12%. Ešteže cestu pekne odrátavajú míľniky s výškovými metrami. To je jediná záchrana, lebo tu nie sú žiadne voľnejšie časti na oddych.

Asfalt miestami vystriedajú mačacie hlavy a cesta vedie aj viacerými tunelmi. Tá námaha z náročného stúpania však stojí za to, zhora sa vám naskytnú krásne výhľady na Salzburg a Konigsee. Asfaltka sa končí na parkovisku výletných autobusov. Zvyšok k samotnému Orliemu hniezdu sa dá vyšľapať po turistickom chodníčku s bajkom na pleci. Ide o zhruba 100 výškových metrov, až celkom na vrchol.

Autor: Laco Bránický

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/15804077 (keďže celé stúpanie z Berchtesgadenu ešte nemá na STRAVE vlastný segment, uvedený segment je len zo záverečných 4km)

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.