Vyhodnotenie súťaže NA VRCHOL 2018

Keď som súťaž "Na vrchol" na jeseň 2017 spúšťal, mal som pochybnosti. Uspeje v rámci komunity? Budú sa ľudia naháňať na kopcoch vzdialených desiatky kilometrov od ich bydlísk? Koncept vyzerá síce lákavo, no reálne zdvihnúť zadok a vyraziť na cesty je celkom iná vec. Preto ma veľmi teší, že prvá sezóna sa skončila úspešne. Do hodnotenia sa zapojilo vyše 100 cyklistov a cyklistiek z celého Slovenska. Z celkovo vytýčených 98 stúpaní malo na začiatku sezóny len sedem ľudí absolvovaných viac než 20 kopcov. Dnes napočítame takýchto cyklistov v hodnotení vyše dvadsať. V marci stačilo na obsadenie 10. miesta v rebríčku 1500 bodov, dnes je to už 2300. Niektorí ste obehli kopce v rámci svojich regiónov, iní vyrazili za stúpaniami aj naprieč celým Slovenskom. Preto môžem s radosťou konštatovať, že súťaž plní svoj cieľ. Motivuje ľudí aby na sebe makali a zároveň spoznávali nové miesta. Pre spestrenie, takto vyzerá aktuálny stav rebríčka a takto vyzeralo čelo tabuľky na začiatku sezóny 2018 (klikni pre zväčšenie):

 

CENY PRE NAJLEPŠÍCH

Tento rok sme vďaka podpore cyklistického obchodu Športservis mohli odmeniť troch najlepších cyklistov v regióne Bratislava - Záhorie. Stretla sa tu veľmi silná konkurencia a až do konca októbra bolo zaujímavé sledovať vývoj v tabuľke. V posledných týždňoch sa súboj o finálne pódium zúžil na sedem borcov, ktorí mali nielen potrebný výkon, ale aj odhodlanie zdolať všetkých 14 stúpaní. Z tejto sedmičky statočných sa nakoniec na tretej priečke umiestnil Martin Lindák. Ako viacerí, aj on o svojom výsledku rozhodol epickou jazdou naprieč Záhorím, v rámci ktorej sa výborne popasoval so štyrmi stúpaniami.

"Na súťaži ma zaujal najmä jej pôvodný úmysel, a to spoznať čo najviac kopcov na Slovensku, čo sa mi zatiaľ úplne nepodarilo naplniť. Samozrejme neskôr, keďže som šípil možnosť dobrého umiestnenia, sa to zmenilo na klasické naháňanie čo najlepších časov na segmentoch. Po nejakom čase sa ukázalo, že mám reálne šance, keďže najlepší bratislavskí vrchári sa do súťaže zatiaľ nezapojili. Svoje tretie miesto ale považujem za zaslúžené a poriadne odmakané. Z prejdených lokalít sa mi najviac páčilo Záhorie, ktoré som vzal plnou parou v jeden deň a nedovolil som si ten luxus jazdiť autom pod každý segment (ehm, ako niekto z vyššieho miesta :P). Prialo mi však počasie, pekné babie leto a južný vietor. Najkrajšie spomienky mám na Bradlo a Štemberek, z ktorých sú pekné výhľady."

Na druhom mieste skončil Matej Mydla, známy ako Shrek. Treba dodať, že v rámci súťaže sa dokázal predviesť aj iným bravúrnym výkonom - hneď v prvom ročníku zdolal všetkých 98 stúpaní a neohrozene mu patrí celkové prvenstvo v celoslovenskej súťaži... tomu sa však povenujeme niekedy inokedy. Teraz mu patrí gratulácia za druhé miesto v regióne Bratislava - Záhorie a k tomu aj 40€ poukaz od Športservisu...

"Zaujal ma netradičný formát súťaže - nie je v nej pevne stanovený dátum, kedy treba ten-ktorý kopec vyjsť, takže sa to dalo pekne naplánovať podľa času a počasia. Prípadne podľa formy, ale to sa mňa netýka, tá je furt zlá. Do súťaže som sa zapojil aj z iných dôvodov. Hlavný bol asi ten, že osobne poznám hlavného organizátora a chcel som mu urobiť radosť, nech tam má viac ľudí v rebríčku 🙂 Nedá sa povedať čo bolo na súťaži najťažšie. Asi každý kopec, ktorý som chcel vyjsť v čo najlepšom čase. Ale stálo to za to, každá jazda na bicykli v prírode je krásna."

Prvenstvo v tohtoročnej súťaži patrí kráľovi bratislavských KOM-ov, Jurajovi Ozimymu. V priebehu súťaže sa predviedol jazdami v dĺžke 130 či 160km, v rámci ktorých absolvoval vždy aspoň štyri stúpania. A ako inak, okrem osobákov na nich zadelil aj KOM. Pre jeho skromnosť síce odmieta a nerád počúva tieto reči, podľa nás je ale titul v správnych rukách 😉

"K Cyklokopcom a súťaži som sa dostal náhodou, keď som hľadal na internete zaujímavé stúpania na Slovensku. Keďže už s mojimi dovtedajšími jazdami som bol dosť vysoko v tabuľke, rozhodol som sa odjazdiť všetky chýbajúce kopce. Môj osobne najkrajší zážitok zo súťaže bolo prvé myjavské kolo, kedy som sa vlakom prepravil do Nového Mesta nad Váhom a odtiaľ lokálkou na českú hranicu. Tam som začal jazdu, cez ktorú som zvládol niekoľko súťažných stúpaní z bratislavského aj z považského regiónu a zakončil ju v Hlohovci. Jazda z Brezovej pod Bradlom do Čachtíc ponúka nádherné scenérie. Ďalšia výborná jazda bola druhé myjavské kolo, kedy sme vo dvojici zaútočili na doplnené stúpania, ktoré pribudli v priebehu súťaže. Osobne som najviac prekvapil sám seba, keď som po dvoch súťažných stúpaniach a takmer 90km dokázal získať KOM na Rozbehy, ktorý sa potom už nikomu nechcelo prekonať. V rámci celoslovenskej súťaže sa mi podarilo niekoľko dobrých časov na Považí. Tento región som plánoval absolvovať súťažne tiež, ale časovo mi to nevyšlo. Budúcu sezónu to možno skúsim a bratislavské kopce sa pokúsim ubrániť."  

Hurá do 2019!

Aj keď súťaž Na vrchol nie je prioritne o cenách, mrzí ma, že sa nám tento rok nepodarilo odmeniť najlepšie cyklistky. VeloViewer ale prisľúbil, že do začiatku sezóny 2019 umožní tabuľku filtrovať na základe kategórií ženy/muži. To nám umožní viesť samostatné hodnotenie pre cyklistiky, takže snáď sa nám už podarí tie najlepšie aj patrične odmeniť.

V súťaži je sedem regiónov, no pre neočakávané komplikácie skrz GDPR sa nám podarilo oceniť najlepších len v oblasti Bratislava - Záhorie. Na budúci rok sa opäť pokúsim osloviť partnerov aj na Považí, Orave, Ponitrí, Tatrách, Horehroní či na východnom Slovensku. Nie je to však jednoduché. Ak vás súťaž zaujala a chceli by ste pomôcť s jej propagáciou vo vašich regiónoch, pokojne sa mi ozvite 😉

Bez ohľadu na ceny ale verím, že si súťaž nájde v budúcom roku ešte viac priaznivcov. Prioritne nám ide totiž o cyklistiku a nové zážitky. A tie najkrajšie na vás čakajú na neznámych miestach a za hranicami vašej komfortnej zóny 🙂 Dozbicyklovania!

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.