Kasárne (z Makova)

Rekreačná oblasť Kasárne sa nachádza na slovensko-českej hranici, v pohorí Javorníky. Zo slovenskej strany idú na vrchol tri cesty. Táto severná sa začína v Makove.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
9,14224,68% - 1582m 98137,912
4% - 1463m
7% - 1161m
3% - 1118m
5% - 1032m
2% - 756m

Na Kasárne vedie z Makova kvalitná asfaltová cesta prevažne lesom, s nízkym výskytom áut. Úvodné tri kilometre až po Kopanice sú vo veľmi miernom sklone, ideálne na zahriatie. Potom sa však cesta začne poriadne dvíhať. Aj odtiaľto ale stúpanie pozostáva z dvoch prudších častí, ktoré sú rozdelené rovinatým úsekom o dĺžke 1300 metrov.

Prvá časť stúpania nás dovedie do sedla pod Lemešnou (v niektorých mapách označované aj ako sedlo Pindula), kde sa stretáva viacero turistických trás a je tu osadený pamätník bojovníkom partizánskej brigády Jána Žižky. Po spomínanej rovinatej pasáži pokračuje druhá časť stúpania s priemerom takmer 8%. Stúpanie končí na Bútorke, necelý kilometer pred rekreačným strediskom Kasárne. Je tu hneď viacero hotelov a chát s možnosťou občerstviť sa (Fran, Javorník, Bačkárka a Hájenka).

Z Kasární sa dá pokračovať viacero smermi po relatívne kvalitných cestách, či už smerom na Bytču, alebo valašské Velké Karlovice (tu je cesta hlavne v hornej časti ale už dosť rozbitá). Stredisko samotné leží kúsok pod Veľkým Javorníkom (1071 m n. m.) a ponúka nádherný výhľad na beskydský masív. Pri penzióne Javorník je umiestnený ďalekohľad. Zaujímavosťou je že o Kasárne v deväťdesiatych rokoch pri rozdeľovaní Československa mala veľký záujem Česká Republika. Aj to bol dôvod prečo sa na Kasárne vybudovala táto prístupová cesta z Makova. Všetky stúpania na Kasárne sú veľmi obľúbené, každoročne na jeseň sa tu koná časovka do vrchu: http://www.ckturzovka.sk/casovka-na-kasarne a cez Kasárne taktiež vedie Beskyd Tour: http://www.beskydbike.cz/

Autor: Vlado Troják

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/8030012

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.