Živčáková

Pútnické miesto Živčáková sa nachádza na Kysuciach, neďaleko Turzovky.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
2,82117,59% - 305m 73433,783
7% - 301m
10% - 276m
8% - 265m
12% - 241m
6% - 239m

Medzi obcou Korňa a Turzovkou sa nachádza Živčákova hora. Je hojne navštevovaná pútnikmi a to aj kvôli prameňom vody s údajne liečivými účinkami. Na vrchole je kaplnka a novovybudovaný kostol, ktorého veža zároveň slúži ako rozhľadňa s panoramatickým výhľadom na Beskydy a Javorníky. Stúpanie na horu začína na odbočke z hlavnej cesty vedúcej obcou Korňa. Premávka na horu je riadená kyvadlovo semafórmi, ide totiž o pomerne úzku lesnú asfaltku. Ale pokiaľ sa práve nekoná tradičná púť, tak tu nebýva žiadna hustá premávka a vodiči sú obvykle veľmi tolerantní. Priemerný sklon stúpania je dosť klamlivý, pretože v samotnom závere sa nachádza 800 metrov dlhá rovina a dokonca krátky, prudký zjazd. Ak túto pasáž vynecháme, priemerný sklon kopca sa vyšplhá až na 9% na 2 km. Nejedná sa teda rozhodne o žiaden tempársky kopec, s rovnakým sklonom po celý čas. V rýchlom slede sa tu striedajú krátke stojky so sklonmi od 10 do 15% s krátkymi takmer rovinkami.

Na konci stúpania je parkovisko a kostol s vežou prístupnou verejnosti, ktorú sa rozhodne oplatí navštíviť (jej otváracie hodiny a zároveň dátumy pútnických podujatí sú uvedené na stránke hory: https://www.zivcakova.sk/ ). Občerstviť a doplniť vodu je možné zo spomínaných prameňov a tiež v malom bufete pri kaplnke. Pramene sú situované necelý kilometer po dláždenej cestičke popod kostol. Kedže sme v katastri obce Korňa, nemôžem opomenúť ešte jednu pozoruhodnosť tejto obce, na ktorú je možné naraziť pri jazde pod horu vo vzdialenosti asi 100 metrov od hlavnej cesty. Vyviera tu zo zeme totiž ropný prameň, ktorý sa po pár metroch toku po povrchu opäť stráca pod povrchom. O ďalších atrakciách Korne informuje táto stránka: https://www.regionkysuce.sk/sk/sportove-moznosti/pesie-trasy/826-sedem-divov-obce-korna.

Autor: Vladimír Troják

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/9341881

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.