Husárik

Stúpanie k hotelu Husárik sa nachádza pri Čadci, v pohorí Javorníky.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
32769,29% - 587m 71146,792
8% - 296m
12% - 279m
13% - 243m
10% - 198m
7% - 181m

Názov stúpania je odvodený od miestnej osady a hotela. Inak sa kopec sa oficiálne volá Briava (820 m n. m.) a vrchol má približne 1 km nad hotelom, ale už po nespevnenej ceste. Ide o náročné stúpanie, klasicky krátku, ale výživnú stenu. Povrch tvorí z veľkej časti nový asfalt, len na samotnom konci je asi 200 metrov stará, ale dobre zjazdná pôvodná asfaltka.

 

Od hotela Husárik nie je možné pokračovať na cestnom bicykli ďalej, sú tam nespevnené cesty vhodné len pre gravelbike a MTB, vedúce na samotný vrchol kopca a tiež do osád v katastri obce Zákopčie (Javorníky). Pod kopcom v meste je viacero možností občerstvenia a potom až hore v hoteli. Výhľady z kopca si je možné užiť hlavne pri zjazde, keď je vidieť veľkú časť mesta Čadca, Beskydy a pri dobrej viditeľnosti aj Malú Fatru.

 

Samotné stúpanie je pomerne strmé hneď od začiatku (7 až 10%) a graduje v samom závere. Po úvodných 1500 metroch nasleduje asi 500 metrov dlhá rovina resp. mierny zjazd. Po ňom však nasleduje záverečný kilometer, kde stúpanie s jednou krátkou výnimkou už neklesne pod 10%. Kúsok  pred parkoviskom k hotelu je veľmi krátka rovina, za ktorou sa nachádza záverečná pasáž s 20 a viac percentami. Našťastie nie je príliš dlhá. Okrem hotela a pekných výhľadov práve pri hoteli začína známa Beskydsko-Javornícka magistrála, v zime upravovaná pre bežkárov, v ostatnom období slúžiaca peším a MTB turistom. Jej stránku si môžete pozrieť TU.

Autor: Vlado Troják

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/6767272

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.