Kamenná búda

Kamenná búda sa nachádza v juhovýchodnom výbežku Bielych Karpát, neďaleko Skalice.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
4,32074,83% - 1035m50523,893
4% - 720m
2% - 663m
7% - 436m
6% - 387m
8% - 319m

Záhorie je povestné množstvom brdkov, ktoré nám spríjemňujú jazdy medzi Malackami, Senicou a Skalicou. No nájsť tu riadny kopec je umenie. Jednou z možností, kde si môžu cestní cyklisti prísť na svoje, je Kamenná búda pri Skalici. Toto stúpanie sa začína v miestnom turisticko-rekreačnom areáli Zlatnícka dolina. Centrum strediska je vzdialené sedem kilometrov od Skalice, na úpätí Bielych Karpát. Návštevníci tu nájdu v peknom lesnom prostredí chatky, reštaurácie, kúpalisko, detské ihriská, salaš... a práve odtiaľto vedie kvalitná asfaltová cesta až hore na hrebeň, ku Kamennej búde (reálne sa tu nachádza chata/prístrešok).

Stúpanie vedie lesom, po kvalitnom asfalte. Je pomerne mierne, len raz na chvíľu opáči 10% sklon. Síce sa vám zhora nenaskytnú žiadne výhľady, no tunajšie husté lesy tvoria krásnu kulisu. Ak máte kopce radi a nepokúšate sa zrovna o osobák, tieto štyri kilometre je radosť stúpať. Pri plánovaní výjazdu je dobré počítať s tým, že cesta do Zlatníckej doliny sa mierne zdvíha už od Skalice. Aj keď len o nejaké dve percentá, ale bez prestávky. Takže dokým prídete na vrchol, budete mať v nohách cca 15 kilometrov neustáleho stúpania 😉

Zhora môžete pokračovať ďalej, cesta klesá druhou stranou späť do centra Zlatníckej doliny, kde ste začínali. Je to pekný 10 kilometrový okruh, no pozor - na tejto strane nie je obnovený asfalt, takže miestami treba spomaliť a dávať pozor na jamy a kamene. Citlivejšie povahy by mali zvážiť návrat rovnakou cestou ako sem vyšli.

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/7669893

Názor k “Kamenná búda

  1. Z kamennej búdy môžete pokračovať v stúpaní na vrch Čupy alebo na Kovalovské lúky, kde je naozaj krásny výhľad.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.