Homôľka (od Ilavy)

Stúpanie cez Homôlku sa nachádza pri Ilave, vedie Strážovskými vrchmi.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
7,84045,27% - 3158m77539,082
6% - 1374m
2% - 915m
1% - 787m
5% - 722m
3% - 338m

Stúpanie od Ilavy na Homôlku patrí v slovenských reáliách medzi náročnejšie kopce. Takmer 8 kilometrová dĺžka a 400 výškových metrov ho zaraďujú do 2. kategórie.

Na tomto stúpaní ma upútal, je jeho "alpský" charakter. Cesta je kvalitná a široká, pomerne priamočiara a udržuje si veľmi vyvážený sklon. Až 60% celého stúpania sa drží na úrovni 6-7%, čo v porovnaní s ostatnými kopcami u nás je skôr rarita. Ideálne miesto pre tempárov alebo aj na tréningy... Pre niekoho to môže byť príliš monotónne, mne to však prišlo z tohto pohľadu zaujímavé. Celý čas ťaháte v krásnom prostredí Strážovských vrchov s výhľadmi na okolité kopce. Keďže cesta nejde cez samotný vrchol Homôlka, ale obchádza ho, záver stúpania tvorí polkruh - gigantická ľavotočivá zákruta. Na vrchole cesty, v lyžiarskom stredisku vo výške 775 m.n.m., sa nachádza bufet. Pri výjazde cez Homôlku netreba zabúdať ani na to, že cesta mierne stúpa už od Ilavy. Na tých "úvodných" šiestich kilometroch urobíte 120 výškových metrov, takže so zahriatím si nemusíte robiť starosti.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/650985

 

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.