Etna (Rifugio Sapienza)

Etna je najvyššia činná sopka v Európe. Nachádza sa na talianskom ostrove Sicília. Vďaka svojej výške, náročnosti a jedinečnosti sa pravidelne stáva destináciou na trase Giro d'Italia.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
15,4123089% - 2400m1899138,6HC
8% - 2298m
7% - 1908m
6% - 1744m
11% - 1468m
12% - 1096m

Na Etne som bol pozrieť dojazd 4. etapy Gira v roku 2017. A v roku 2015 som si ju vyšlápol aj po vlastnej osi 🙂 Je to zaujímavé miesto, tento najvyšší európsky vulkán dosahuje nadmorskú výšku až 3 329 metrov nad morom. Pre nás, cestných cyklistov, je však výška kopca limitovaná spevnenou cestou, do výšky približne 1900 m.n.m. Asfaltka dosahuje najvyšší bod v mieste Rifugio Sapienza. Ide o horské a lyžiarske stredisko, ktoré je východiskovou stanicou lanovky vedúcej smerom nahor ku kráterom Etny. Na tomto mieste v ostatných rokoch až trikrát finišovala etapa Giro d'Italia, a to konkrétne 9. etapa v roku 2011, 4. etapa v roku 2017 a 6. etapa v roku 2018. Je možné dostať sa sem až 3 cestami. Proficyklisti si pri týchto cieľových dojazdoch vyskúšali dva varianty vedúce z Nicolosi, ja som si však vybral možnosť začať švih priamo pri mori, v mestečku Stazzo, vo výške 0 m.n.m. V jednom súvislom stúpaní sa tak môžete dostať až do výšky 1 900 m.n.m.

Na Etnu som stúpal v druhej polovici novembra a bolo fantastické sledovať, ako sa počas tých pár desiatok minút okolo mňa striedali ročné obdobia. Začalo to teplou stredomorskou klímou, prešiel som cez zafarbené lesy podobné tým našim až sa ráz krajiny po prekročení určitej výšky zmenil na "mesačnú" sopečnú krajinu. Nech si na stúpanie vyberiete ktorúkoľvek zo spomínaných ciest, s otvorenými ústami budete pozerať na okolie. Láva všade naokolo, "zaliate" domy a badateľné zvyšky aj po relatívne nedávnych erupciách.

Stúpanie by som neoznačil za extrémne ťažké. Má pomerne konštantý sklon. Keď si človek nájde svoje tempo, dokáže ho držať počas celého stúpania a popri sledovaní krajiny okolo mu kilometre veľmi rýchlo ubiehajú. Stúpania druhými variantmi sú určite fyzicky náročnejšie. V samotnom stúpaní nie sú možnosti na občerstvenie, ale vrchol je pomerne rýchlo dosiahnuteľný, kde si každý príde na svoje.

Autor: Tomáš Michalec

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/6933909

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.