Kamenistá dolina

Kamenistá dolina sa nachádza vo Veporských vrchoch. Začína sa neďaleko Podbrezovej a vedie až do obce Sihla.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
244221,7%1% - 7730m92934,93
2% - 7420m
3% - 3720m
0% - 3440m
4% - 847m

Kamenistá dolina je pekný tip na výlet. Vedie hustými lesmi Veporských vrchov, naozaj krásnym prostredím. V smere od Podbrezovej do Sihly má veľmi mierny sklon, priemer okolo 2%. Aj keď dosahuje úctyhodnú vzdialenosť 24 kilometrov, takéto mierne stúpanie by mal zdolať naozaj každý. Celá trasa vedie po asfalte, popri Kamenistom potoku. Na jej začiatok sa možno dostať dvomi spôsobmi - buď peknou cyklotrasou popri trase železničky z Čierneho Balogu, alebo z obce Hronec neďaleko Podbrezovej. Hneď po prejdení prvého kilometra sa po ľavej ruke nachádza studnička s pitnou vodou, kde je možné sa občerstviť. V tejto časti stúpania poteší nový, kvalitný asfalt.

Kvalita cesty sa priebežne mení, striedajú sa nové úseky so staršími a rozbitejšími. Celé stúpanie však bez problémov možno prejsť na cestnom bicykli. Určite však odporúčam Kamenistou dolinou stúpať - zjazd by si tu človek vzhľadom na kvalitu niektorých častí trasy až tak neužil. Na vrchole Kamenistej doliny sa nachádza obec Sihla, kde je možné zastaviť sa v bufete. Stúpanie potom ďalej pokračuje buď vľavo na Tlstý Javor, alebo vpravo na Lom nad Rimavicou. Veľmi dobrý okruh vznikne, ak človek pokračuje na Tlstý Javor, odkiaľ si možno užiť fajn zjazd späť do Čierneho Balogu. Celá trasa výsledného 44km okruhu: https://mapy.cz/s/honulojeba.

Autor: Matej Tunega

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/18466794

Názor k “Kamenistá dolina

  1. Trasa je veľmi pekná, avšak neodporúčam riskovať túru na cestnom bicykli s úzkymi plášťami a už vôbec nie na bezdušovom systéme. Riziko roztrhnutia plášťa na ostrom štrku (po ceste je ho celkom dosť) je vysoké. Na fotke sa zdá, že recenzent mal odolnejší cyklokros bike. To by som považoval za OK.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.