Gergeti Trinity

Gergeti Trinity je kostol Najsvätejšej Trojice neďaleko mestečka Stepantsminda v Gruzínsku. Nachádza sa v horách Veľkého Kaukazu, v nadmorskej výške 2 165 metrov.

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
54358,7%7% - 850m216571,891
8% - 822m
10% - 659m
9% - 556m
12% - 476m

Stúpanie k starobylému gruzínskemu kostolíku Gergeti Trinity je jedno z tých, kde vám vôbec nedôjde, že idete 5 kilometrov do 8% strmáku. Okolité scenérie Veľkého Kaukazu na gruzínsko-ruskom pohraničí vám jednoducho zamestnajú mozog natoľko, že nohy zostanú nevypočuté a zapečené. Stúpanie začína na odbočke vľavo za mestom Kazbegi, po novom Stepantsminda, v smere na ruskú hranicu. Už v tomto mestečku máte možnosť vidieť úžasné scenérie - v pozadí sa týči 5 054 metrov vysoká zasnežená hora Kazbeg a pred ním v popredí relatívne maličký kopček s drobnou siluetou kamenného kostolíka. To je váš cieľ.

Spodná časť stúpania vás zabije nekonečnou, asi kilometer dlhou priamkou so sklonom 8%. Sklon sa nezmení ani v strednej časti, kde je aj nádherný úsek nad sebou nasekaných serpentín, s výhľadmi na mestečko Stepantsminda. Ak sa sklon miestami zmení, tak iba k horšiemu 🙂 Povrch cesty je na tomto kopci na gruzínske pomery luxusný, v roku 2019 dostal celý úsek nový asfalt. Ale v Gruzínsku sa to mení rok od roka.

Vrchná časť je opäť priamejšia. Nachvíľu zmierni sklon, avšak záverečný kilometer si môžete opäť vychutnať s 12-timi percentami. To už ale máte výhľady na kostolík pred vami a za ním masívnu stenu náprotivného hrebeňu hôr. Toto je jeden z tých kopcov, kam sa nechodí po výškové metre alebo po PR, ale po výhľady a na photoshooting.

Autor: Laco Branický, viac o mojich cyklopotulkách po Gruzínsku nájdete tu: https://cyklocesty.sk/na-svahoch-kaukazu-gruzinsko-zo-sedla-bicykla/

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Strava segment: https://www.strava.com/segments/21514247

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.