Dve hory nad Považím

Vzdialenosť: 115 km

Prevýšenie: 1 866 m

Kopce: Veľká Javorina, Inovecká chata

Trasa: Nové Mesto nad Váhom - Lubina - Bošáca - Chocholná - Trenčianske Jastrabie - Nové Mesto nad Váhom

07 Dve hory nad Povazim2

  

Stredné Považie lemujú zo západnej strany Biele Karpaty, z východnej Považský Inovec. Najvyššie kopce týchto pohorí sa týčia do výšky takmer 1 000 metrov nad morom. Už z diaľky sú dobre viditeľné, vďaka vysielacím vežiam. Pre veľkú radosť priaznivcov cestnej cyklistiky to znamená, že oba kopce sú dostupné. Pripravte sa na nádherný deň strávený na dvoch kolesách.

Tento okruh je špecifický svojou vyváženosťou. Čakajú vás na ňom "len" dve stúpania, rovnomerne od seba vzdialené a roviny. Nečakajte žiaden zvlnený terén ako v Ponitrí alebo Štiavnických vrchoch.

Z Nového Mesta nad Váhom zamierite smerom k Veľkej Javorine. Pôjdete po ceste II. triedy, ale občas býva frekventovaná. Po siedmich kilometroch z nej odbočíte na Lubinu a tu na vás čakajú už len vedľajšie cesty po kopaniciach. Ako sa blížite k stúpaniu, cesta sa zdvíha čoraz strmšie, takže nohy budete mať pred stúpaním tak akurát zahriate. To je potrebné, Veľká Javorina je najťažší kopec, aký nájdete na západnom Slovensku. 7 kilometrov s priemerným stúpaním nad 7% je na naše pomery skutočne poriadna porcia. Kúsok pod vrcholom sa nachádza Holubyho chata, kde môžete aspoň čiastočne načerpať stratené sily.

Po zjazde si to namierite na Trenčín. Jediná zradná časť tohto úseku vedúceho po stále dobrých cestách, cez dedinky a kopanice, sa nachádza v Haluziciach. Tu prejdete krátku časť po nespevnenej ceste. Až v Chocholnej vymeníte vedľajšie cestičky za hlavnú cestu, aby ste sa dostali pod Inovec. Na týchto 14-tich kilometroch sa nachádza aj mierne stúpanie (cca 2km @ 3%). Nie je to síce "kopec", ale ak s týmto úsekom nepočítate, potrápi vás.

Pred Trenčianskym Jastrabím odbočíte na Inoveckú chatu a tu vás opäť čaká len hustý les a stúpajúca cesta. Samotný kopec sa až vzácne podobá na Veľkú Javorinu. Takisto má 7 kilometrov a priemerný sklon 7%. Viete teda už presne čo vás čaká. Ani neviem či je to vlastne dobre, alebo zle 🙂 Ak chcete, cesta pokračuje aj za chatou, až k vysielaču s rozhľadňou, no nie je vo veľmi dobrom stave. Ak hľadáte výzvy tak neváhajte, záverečný 500m úsek má priemerný sklon 15%.

Po zjazde z Inoveckej chaty nasleduje návrat do Nového Mesta nad Váhom, avšak už po druhej strane Váhu. Táto cesta cez Trenčianske Stankovce je výborná. Nebýva tu hustá premávka a krásne sa kľukatí. Poteší aj pohľad na Beckovské hradné bralo.

Týchto záverečných 20 kilometrov vám dá dostatok času na vstrebanie zážitku z dvoch stúpaní, ktoré ste zvládli. A vôbec, z celej jazdy po nádhernom Považí.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.