Okolo Ponitria

Celková vzdialenosť: 138 km

Prevýšenie: 2 070 metrov

Stúpania: Veľká Lehota, Kajlovka, Veľké Pole a Skýcov

Trasa: Neverice - Topoľčianky - Nová Baňa - Partizánske - Topoľčianky - Neverice
01 Nevericky cyklomaraton

Na tejto trase sa kedysi jazdil Nitriansky cyklomaratón, až dokým organizátor nedal prednosť rovinatejšej trase. Ide o perfektne zvolený okruh so štyrmi stúpaniami, vedúci cez krásne prostredie a po nie veľmi frekventovaných cestách. Všetky štyri kopce sa nachádzajú v pohoriach Vtáčnika a Tríbeča, na slovenské pomery ide o dlhšie, ale veľmi mierne stúpania.

Trasa sa začína v Nevericiach, dedinke vzdialenej 15m od Nitry. Úvodných 20km vedie zvlneným terénom. Ak idete vlastným tempom, paráda. Ak ste v preteku, krátke stojky načnú vaše nohy hneď na začiatku. Zvlnený terén sa končí v Topoľčiankach, po ktorých začína moje zatiaľ najdlhšie zdokumentované stúpanie na Slovensku. Kopec na Veľkú Lehotu totiž meria úctyhodných 21,4km. Treba však jedným dychom dodať, že celkové prevýšenie má len 467 metrov, čo znamená priemerný sklon 2,2%, takže nejde zase o nič brutálne. Nasleduje zjazd do Novej Bane a najkrajšia časť trasy, kopcami Vtáčnika. Ako prvú absolvujete Kajlovku, po krátkom zjazde a napojení sa na hlavnú cestu nasleduje stúpanie na Veľké Pole. Ide skutočne o veľmi mierne, avšak vytrvalé stúpania cez les. Keď zdoláte Veľké Pole, nasleduje 20km dlhý zjazd - čas načerpať sily pred poslednou prekážkou dňa. Nasleduje stúpanie na Skýcov, zo všetkých štyroch kopcov na trase je najťažšie. Odhliadnuc od nazbieranej únavy po 90-tich kilometroch, v jeho záverečnej časti na vás čaká niekoľko stometrový úsek so sklonom nad 10%. Cesta bude po jeho zdolaní ešte chvíľu striedavo stúpať a klesať, potom si však už odpočiniete v ďalšom zjazde do Topoľčianok. Upozorňujem, aby ste nezabudli na profil úvodných 20-tich kilometrov, ktoré odtiaľto absolvujete v opačnom smere. Mne sa to podarilo, a keďže som po poslednom kopci čakal už len pohodový dojazd do Neveríc, psychicky som mal čo robiť, aby som to cez tie zvlnené brdky zvládol až do cieľa. Nepomáhal ani protivietor, ktorý v tomto otvorenom úseku vie poriadne znepríjemniť život.

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.