Col du Télégraphe

Col du Télégraphe sa nachádza vo francúzskych Alpách, stúpanie sa začína v obci Saint Michel de Maurienne.

 

vzdialenosť (km)prevýšenie (m)priemerné stúpanie (%)prevažujúci sklonvýška (m.n.m.)indexkategória
11,68507,37% - 3 946m 156694,21
8% - 3 235m
6% - 2 212m
5% - 988m
9% - 801m
4% - 392m

Cesta na Col du Télégraphe začne stúpať už na konci obce Saint Michel de Maurienne. Sklon okamžite vyskočí na úroveň 7-8% a na nej sa drží prakticky celých 11 kilometrov. Celá cesta vedie lesom, po kvalitnom povrchu. Je na nej aj zopár serpentín, takže pokiaľ sa tu nesnažíte o nejaký rekord, ide o veľmi príjemné stúpanie, na ktorom si môžete ťapkať vo vlastnom rytme celé desiatky minút. V závere sa vám ukážu krásne výhľady do údolia Maurienne, kde ste začali. A takisto na pevnosť Télégraphe, ktorá slúžila od 19. storočia na prenos telegrafného spojenia medzi Lyonom a Milánom. A dala vlastne názov celému kopcu. 

 

O Col du Télégraphe je dôležité povedať, že často slúži "len" ako prístupová cesta k legendárnemu stúpaniu na Col du Galibier. Ak totiž chcete zdolať Galibier zo severnej strany, inú možnosť nemáte, len prehrýzť sa serpentínami Télégraphu. S parametrami 11,6km a 850 výškových metrov nejde o žiadnu maličkosť, aj preto je výstup na Galibier taký náročný. Takže keď zdoláte Col de Télégraphe, nasleduje len 4km dlhý, mierny zjazd do horskej dedinky Valloire, v ktorej sa už cesta opäť stáča hore k oblakom. Pokračovať v čítaní o Galibieri môžete tu.

 

 

 

Strava segment: https://www.strava.com/segments/1769275

 

2 názory k “Col du Télégraphe

  1. Spätné upozornenie: La Marmotte – Cyklokopce

Diskusia:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.